| aqswdefrgthyjukilo a întrebat:

Urgeent. care sunt vanturile sezoniere?

Răspuns Câştigător
| Mada96Madutza a răspuns:

Vanturile sezoniere sunt musonii si brizele happy Funda? big grin

3 răspunsuri:
| iza4ever a răspuns:

Vânturile sezoniere se mai numesc si musoni. Si sunt de doua tipuri de vara si de iarna.

Musonul de vară suflă dinspre Oceanul Indian, aducând pe teritoriul Asiei de sud umezeală, cu ploi bogate care asigură agriculturii 2 - 3 recolte pe an. In această regiune geografică trăind 2/5 din numărul populației globului.
Dar în același timp Musonul de vară poate crește ca intensitate transformându-se în cicloane ce produc adevărate catastrofe naturale.
Musonul de iarnă durează 6 luni, cealaltă jumătate a anului (octombrie - aprilie) schimbându-se raportul de presiune atmosferică, își schimbă direcția suflând dinspre uscat spre ocean, aduce secetă, influențând direcția Alizeelor (Pasat) și calmul ecuatorial de pe teritoriul Africii de est (regiunea pădurilor tropicale), unde spre deosebire de Asia, vântul traversând Oceanul Indian va deveni un vânt umed ce aduce ploi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Musonii sunt vanturi sezoniere ce se manifesta in partea de sud a Asiei, in nordul Oceanului Indian, in Marea Arabiei si in Africa Occidentala. Formarea lor se datoreaza incalzirii diferite a uscatul si a marii, iarna au o grosime verticala de circa 2000 m si vara de 4000. 5000 m.
In anotimpul cald, ca urmare a aparitiei depresiunii termice asiatice (situata deasupra peninsulei indiene) se manifesta musonul de vara care transporta aer ecuatorial foarte cald si foarte umed, puternic instabil convectiv dinspre ocean spre uscat, care la contactul cu masivul foarte inalt himalaian prezinta o puternica dezvoltare pe verticala a sistemelor noroase asociate cu precipitatii violente si abundente.
In sezonul rece ca urmare a aparitiei anticiclonului asiatico-siberin, centrat in apropierea lacului Baikal, se manifesta musonul de iarna. Aerul foarte rece si uscat intalneste masivul Himalaia, umezeala scade si mai mult, ca urmare a efectului de foen aparut la frecarea de masivul muntos si temperatura sa creste, nebulozitatea lipsind aproape total.
Circulatii musonice mai putin evidente se manifesta si pe latitudini medii pe tarmurile Marii Ohotk, Marii Negre (in zona Caucazului), Marii Caspice si ale Oceanului Inghetat de nord.

| Lucifer97 a răspuns:

Maritim, arctic, tropical-maritim.....etc.

desi nu sunt sigur...big grin