| TMI85 a întrebat:

Vad aici mii si mii de intrebari pentru care exista cel putin 7-8 raspunsuri.am si eu cateva intrebari care ma macina si nu le gasesc raspunsul, poate voi stiti!
1.Stim ca exista viteza luminii, dar exista si viteza intunericului?
2.Cum se traduce Ziua Pacii in romana fara sa sune vulgar?laughing
3.Care este sinonimul cuvantului "sinonim"?
astea sunt cateva! astept raspunsuri!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Aceste intrebari nu sunt tocmai chiar retorice.
1. Viteza intunericului exista dar nu poate fi calculata. Este cea mai rapida viteza si se creeaza (paradoxal! ) cu ajutorul luminii. O data ce lumina dispare intunericul apare instant.
2. O traducere care suna cam ciudat, dar totusi nu e vulgara poate fi The Day of Peace
3. Sinonime pentru cuvantul sinonim pot fi si: similar, echivalent, identic, asemanator.

Sper ca te-am ajutathappy. O zi buna!

6 răspunsuri:
| mariajohanna a răspuns:

rolling on the floor genial... Astea fac parte din categoria intrebarilor fara raspuns laughing

| BBdragutza a răspuns:

Da,nu prea sunt raspunsuri, daca tu gasesti la ele raspuns anunta-ma ca eu ma dau batuta, zau!

| Cineva231 a răspuns:

1.viteza intunericului nu exista deoarece lumina e compusa din fitoni care se misca pe cand intunericul e practic nimic.Intunericul nu se deplaseaza. El este o stare de fapt. Lumina este elementul invadator care trece prin intuneric.

Spre exemplu, tu te deplasezi. Cineva iti poate analiza deplasarea exprimand-o in viteza si alte variabile dar nu poate spune acelasi lucru despre spatiul lasat in urma ta, imediat ce ai trecut prin el. Acela ramane acolo, nefiind definit de viteza in raport cu tine, care te-ai deplasat prinlauntrul lui.pe scurt daca tot e vorba de stiinta...lipsa undelor electromagnetice intre 400-700 nm provoaca intuneric asta daca nu cumva poti percepe undele intre 10-400 ca fiinta superioara ce esti tu si sa vezi prin intuneric.
2.pai tocmai ai tradus-o tu cool
3.pai e simplu stiu ca asta e un joc de cuvinte(l-am folosit si eu in oracol)si insemna:asemanator, la fel... ceva asemanator
sper ca te-am lamuritthinking

| EuTeIubesc a răspuns:

Stiu doar 3:cuv cu sens asemanator

| SociallyDepressed a răspuns:

Waw,ai descoperit apa calda

| justme_8835 a răspuns:

Bune intrebarilelaughing