| JollyLulu a întrebat:

Voi cum invatati?
funda :*

Răspuns Câştigător
| adriana_3818 a răspuns:

In primul rand citesc ceea ce am... apoi incerc sa-mi amintesc ceea ce am citit. reproducand cu cuvinetele mele. Inainte invatam mecanic.adica pe de rost...dar m-am dezobisnuit deoarece mi-am dat seama ca tocind, a 2 a zi nu-mi mai aminteam nimic.te sfatuiesc sa inveti logichappy

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu atentie. Nu vreau sa invat ca un papagal, mecanic, de aceea incerc sa inteleg inainte de a memora ceva. Asta ajuta foarte mult. Bafta la invatat!

| DMuffin a răspuns:

Pai in primul rand nu las totul pe ultima suta de metri pentru ca sunt o persoana lenesa si nu pot face totul deodatalaughing). Incerc sa adun tot materialul pe care il am de invatat, sa folosesc creioane colorate si sa invat cu cineva(am inteles ca asta ajuta). Insa caut o persoana serioasa cu care sa nu rad incontinu. Imi aduc paginile intregi la cateva idei de baza si apoi daca am timp la copiez de mai multe ori pe o foaie de hartie deoarece atunci cand scrii memorezi imai usor. Sper ca te-am ajuathappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mă odihnesc după-amiază şi după aceea învăţ. Este mult mai bine pentru că atunci avem creierul limpede, iar informaţiile le acumulăm mai rapid.
Dacă ai şcolă/liceu după-amiază poţi scrie când ajungi acasă seara, iar dimineaţa pe la 8-9 poţi învăţa liniştită.
O seară de vis.

| Sოﺁℓε a răspuns:

Imi opresc calculatorul si televizorul ca ma atraglaughing dupa ma asez undeva si tot citesc lectie si o memorez temporar (o saptamana)
invat cuvant cu cuvant mai ales la lectiile de biologie.

| LastChance a răspuns:

Eu una nu invat. Mi-e prea lene :-