| bby a întrebat:

Vreau cat mai multe pareri tongue ce semnificatie credeti ca poate avea titlul,, Autobiografie"? dau funda >:

Răspuns Câştigător
| Sebby a răspuns:

Din punc de vedere morfologic titlul este format dintr.un substantiv comun simplu. Biografie inseamna expunere a vietii unei persoane iar autobiografie este expunerea propriei persoane. happy

1 răspuns:
| GeorgiV a răspuns:

Conform dex: AUTOBIOGRAFÍE, autobiografii, s. f. Expunere orală sau scrisă a vieții unei persoane făcute de ea însăși. ♦ Operă literară aparținând genului epic, în care autorul își povestește viața. Din fr. autobiographie.