| TriXeE a întrebat:

Ce semnificatie are titlul "Noaptea" de Vasile Alecsandri?

Răspuns Câştigător
| CoOkiEe a răspuns:

Nu am textulv in fata scuze!tongue dar stiu sa comentez texte literare si. aletele legate de literatura! Uite,poti sa incepi cu titlul este granita intre universul fictiv,magic, divin al operei scrisa de alexandri si lumea obisnuita, normala.prim epitetul noaptea autorul sugereaza o eleganta si o.asa ce mai semnifica tema asta... apoi,eu stiu, sa zici ca in text se folosesc motive teme ca de exemplu,,, dai exemple de preferat cam 2, 3 exemple si epitele ca de ex, vreo 3, 4, 5 chiar 6 epitete ca ex si moduri de expunere,,, descriere cred ca e in genul liric nu?laughingsper ca nu ma insel! oricum e un text artistic asa...sterge granitele lumii noastre si,,,completeaza,,, ce zici u ca completeaza,,,
La final scrii ca capteaza cititorul in opera, facandu-l sa...isi imagineze lumea mitica descrisa cu stele nu? cu...ce mai e pe-acolo ca nup mai stiuuu si ca fara titlu opera literara nu ar fi, cursiva sau nu! ce stiu cum zici uh ca ar fi sper ca:*e bine:*

3 răspunsuri:
| madu1295 a răspuns (pentru madu1295):

Titlul poeziei sugereaza incadrarea si poate functiona de asemenea ca o invitatie catre cititor, de a privi spectacolul iernii in ochiul sufletului.

| Soborigozaur a răspuns:

Titlul Noapte de vasile alecsandri ca valoare morfologica este un subst com care semnifica un cadru al naturi"noaptea" -cadrul terestru