| Alee_6805 a întrebat:

Cine ma poate lamuri ce-i cu Triunghiul Bermudelor? VReau cat mai multe pareri, voi credeti ca este o legenda sau chiar exista ceva acolo?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Triunghiul Bermudelor este o zonă de tristă notorietate. Dispariţiile de vapoare şi avioane au făcut să fie ocolită acea zonă de toţi cei cu scaun la cap. Problema este că trebuie ocolit cam mult, această suprafaţă de formă triunghiulară având aproximativ un milion de km pătraţi.
Cea mai mare enigmă au lăsat în urmă cele cinci avioane ale armatei care au dispărut în 1945 fără urmă, la fel ca şi avionul ce a fost trimis să le caute.
S-au scris multe cărţi de ficţiune sau documentare despre acea zonă. Menţionez că acel triunghi mai are un frate lângă coasta Japoniei numit Marea Diavolului.
S-au încercat multe explicaţii despre acele dispariţii printre care amintesc : puternice interferenţe magnetice, existenţa unei găuri de vierme, prezenţa unei baze extraterestre, falie spaţiu-timp etc.

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu e chiar o legenda, pentru ca e vorba de observatii ce tin de realitate. Acolo chiar au disparut nave si avioane, si mai multe decit in mod "obisnuit". In orice zona a pamintului, mai dispar nave si avioane, exista un anumit procent al disparitiilor, insa acolo procentul mult mai mare decit e in mod obisnuit. Si, pentru ca e o zona f circulata, e si normal ca disparitiile sa fie mai multe.

| wibidi a răspuns:

Am vazut un documentar cu TB.se zicea ca multe vase s-au scufundat acolo si nu au mai fost gasite.si niste specialisti in domeniu au plecat in cautarea unui vas mare scufundat acolo. l-au gasit si spun ei ca nu e nimic neobisnuit acolo. ti-as spune mai multe dar am vazut documentarul acum un an.il am pe DVD

| Nicole_8066 a răspuns:

Triunghiul Bermudelor (cunoscut şi sub numele de Triunghiul Diavolului) este o zonă triunghiulară din Oceanul Atlantic mărginită la extremităţi de Miami, Bermuda şi Puerto Rico. Legenda spune că mulţi oameni, ambarcaţiuni şi avioane au dispărut în mod misterios în această zonă. Câţi au dispărut depinde însă de cine face localizarea şi numărarea. Dimensiunea triunghiului variază între 500 000 de mile pătrate până la de trei ori mai mult în funcţie de imaginaţia autorului. (Unii includ şi Insulele Azore, Golful Mexic şi Indiile de Vest în triunghi.) După unii misterul ar data din timpul lui Columb. Chiar şi aşa, estimările variază între 200 şi 1 000 de incidente în ultimii 500 de ani. Howard Rosenberg susţine că în 1973 Paza de Coastă SUA a răspuns la peste 8 000 de cereri de ajutor în zonă şi că peste 50 vase şi 20 avioane s-au scufundat în Triunghiul Bermudelor în ultimul secol.
De-a lungul anilor au apărut zeci de articole, cărţi şi programe de televiziune promovând misterul Triunghiului Bermudelor. În urma studierii materialelor existente Larry Kushe a descoperit că puţini au realizat investigaţii asupra misterului, mulţi mulţumindu-se doar să transmită mai departe speculaţiile predecesorilor ca şi cum acestea ar fi fost adevăruri incontestabile.
Pe scurt, misterul Triunghiului Bermudelor a devenit un mister pe baza unei mass medii care a transmis fără a cerceta speculaţiile conform cărora ceva misterios se petrece în Oceanul Atlantic
Fundita?big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tata a trecut pe acolo si nu a patit nimic si nici un colrg de a lui.
dar eu cred ca e paranormal si nu vreau sa ajung acolo. cititi mai multe pe wikipedia ca spune lucruri care ma inspaimanta dar totosi e misto. am vazut si un film cu triunghiul bermudelor ( ma rog era de groaza) si era cu niste oamenii care nu stiau ce este acolo si au mers in vacanta pe un yaht si era un vas disparut acolo si cand una a intrat in apa sa faca o baie ( in mare) a apucato in copil de picior dar apoi a disparut (paranormal!) si cand ere seara s-a pornit o furtuna puternica si in fulger s-a aratat vasul disparut si cand s-au trezit de dimineata nu mai stiu cum s-a intamplat si da parca yahtu lor a ramas fara benzina si au gasit vasu ala pierdut da totusi arata bine si au intarat toti acolo si yahtu lor a disparut si au intarat pe vasu ala si in camera de bal era mizerie ca is cum ar fi fost cineva acolo da a plecat si au ramas acolo si unu a murit ca s-a speriat de o fantoma si altii au murit si pana la urma 2 ( o fata is un baiat) si au dat foc la vas si au cazut in apa credeam ca au murit dar de fapt s-au trezit pe yaht nu stiu cum. ma rog a fost super filmeu da 2 luni nu am ma fost la plaja

| psycho_5607 a răspuns:

Wikipedia. ^^

| Daria2468 a răspuns:

Eu nu stiu sigur dar cred ca e doar o legenda