| Genuitoarea a întrebat:

Vreau Nume de NUVELE de Ion Agarbiceanu. funda pentru 3 nuvele interesante big grin

4 răspunsuri:
| Nymphetamine a răspuns:

Fefeleaga,Faraonii,Popa Man, Jandarmul, Pascalierul.

| Genuitoarea explică:

Mai ceri si funda? o doamne. nu vreau fefeleagawinking in afara de aia! si stiam intrebarea a pus.o colega meawinking logic ca am cautat ceva timp pe google inainte sa pun intrebarea aiciwinking! of doamne.

| diamar a răspuns:

Fefeleaga-http://www.autorii.com/......iceanu.php
si s-a mai pus intreb-http://www.tpu.ro/......fefeleaga/
Funda,te rog?

| Happyhappy a răspuns:

Nuvela Fefeleaga in care este vorba despre destinul tragic al Mariei Dinului, o femeie sarmana, care infrunta cu greu loviturile groaznice ale vietii. Pe vremea cand ii traia barbatul oamenii ii spuneau Maria Dinului, dar, de indata ce si-a ingropat sotul, „uruit mai pestrii la ma{e" a poreclit-o Fefeleaga si asa i-a ramas numele. Nu a cerut niciodata ajutor din partea oameniior din jurul ei. De la moartea lui Dinu nu se mai ineredea decat in Bator, calul ei, cu care impartea toate durerile si greutatile vietii.