| alexalex_4797 a întrebat:

Vreau sa ma apuc ce fumat. Ce parere aveti?(am doar 16ani)

Răspuns Câştigător
| AliNuTzA_9627 a răspuns:

Asa ma gandeam si eu.sa ma apuc sau nu?! tot pe la 16 ani.Si m-am apucat.Regret ziua in care am pus tigarea in gura, am inceput cu o tigare pe zi, si am ajuns la un pachet poate si mai mult, in 2 anisad. Inainte credeam ca pot sa ma las de ele oricand, nu-i asa.Mai bine stai linistita si nu iti strica sanatatea, ca o sa regreti amarnic.Nu e un lucru bunwinking
Ai grija de tine si nu te mai gandi la prostiwinking
:*

56 răspunsuri:
| Cleona a răspuns:

Sa te intreb ceva, ESTI NEBUN?(scuze dar e adevarat, de ce vrei sa iti strici asa viata?)

| ♂ яαυℓ ♥ ♫ ‹з a răspuns:

Vezi ca nu mai cresti.

| dragosh a răspuns:

Esti nebun!
Ai de gand sa impresionezi pe cineva prin fumat?

| DexTer a răspuns:

Decat sa dai banii pe tigari (ca sunt si asa scumpe) mai bine pune-i deoparte si o sa vezi cat de folositori sunt cand ai nevoie
Habar nu ai ce greu te poti lasa de tigari eu am 17 ani si fumam de la 14 ani...NU FUMA... dale draq d tzigari!

| JesterRO a răspuns:

Eu am 20 si n-am pus gura pe tigara in viata mea. Ce zici de asta?
Eu zic sa faci ce vrei dar vorba lor, n-ai nimic de castigat, acum stii pentru ca ti-au zis-o si fumatorii si nefumatorii.
Gandeste-te la ideea in sine, ce porcarie e sa bagi fum in tine, apoi sa-l scoti. Si sa dai si bani pentru asta.

| Lavy_4392 a răspuns:

Eu una sunt fumatoare.recunosc...
dar nu te sfatuiesc sa o facino talking nu ai dc. nu`ti aduce nimic bun
o spun eu care tot incerc sa ma las dar acum nu prea mai pot...simt ca ard plamanii in mine...crying
Nu te apuca!

ai grija de tine``kiss:*

P. S. spune NU tutunului!

| eva_2950 a răspuns:

Apuca-te si peste cativa ani o sa ne intrebi cum te poti lasa de fumat!

| tomtom_7971 a răspuns:

Apuca-te frate na ar fi pacat, toti smecheri fumeaza si tu nu.
Mai bine te apuci de alergat, de f... t de facut un sport ceva, ceva constructiv nu crezi?

| tango a răspuns:

Sicer e mai buna "dava" decat tutunul. Daca tot vrei sa iti strici viata stric-o cu droguri nu cu tutun. E o gluma fram nu arde banii. Joacai la pocker si barbut.

| anaya21 a răspuns:

Mai bine nu te apuca. In primul rand ca s-au scumpit foarte tare tigarile si poate cu timpu poti sa fumezi poate si mai mult de un pachet pe zi si in al doilea rand ca dupa aia iti este foarte greu sa te lasi de ele.Multi dintre noi nu avem ambitia sa le lasam.

| diablo2 a răspuns:

Ba am si eu o intrebare cei cu tigarile astea ca toata lumea le fumeaza am 11 ani am tras dintr-o tigara 4-5 fumuri si a fost ca o prostie e ca si cum tia-i strica bani si sanatate pe deagaba nu incerca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In nici un caz. Pentru ce? Anturaj? Lasa ca anturajul trece.
Vrei sa iti consumi banii? Mai bine iti scoti prietena in oras de banii aia, sau poti face orice altceva decat sa ii consumi pe tigari straight face

Pentru ce sa iti strici sanatatea? Oricum e si ea vai de mama ei laughing

Cool nu esti pentru ca fumezi. "Smecher" in nici un caz laughingTe vei simti mai bine atunci cand vei spune NU la tigari...

Tigarile iti vor incepe sa iti controleze mintea... la un momendat vei spune :" Nu pot face asta pentru ca nu am fumat inca o tigara." Asa, vei pierde multe...

Sa te apuci de tigari este cel mai prostesc lucru, un lucru care iti mai face si rau straight face Cand toti fumeaza, fii tu insuti, fii original, fii singurul care nu fumeaza pentru ca este pentru binele tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am un coleg care a fumat de la inceputul clasei a 9a pana la sfarsitul clasei a 11a, de atunci au trecut cam 8 luni si el nu a mai fumat, nu pot sa imi dau seama dc ziceti toti ca e greu sa te lasi de fumat? ca ala a zis ca numai fumeaza si nu a mai fumat, el cum a putut sa se abtina?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m-am apucat la 14 ani.acum am 28, si am incercat de nenumarate ori sa le las dar fara rezultat. pur si simplu investesc bani int-un viitor cancer de plamani.imi platesc in rate moartea sad cam asa ceva.crezi ca vei fi mai cool daca fumezi? iti spun eu ca nu. tigarile, te inbolnavesc, te fac sa cheltui bani aiurea, la 30 de ani vei arata ca la 40 din cauza ridurilor, ti se ingalbenesc dintii, mirosi urat... e ceva cool in toate lucrurile astea? de ce crezi tu ca majoritatea fumatorilor incearca sa le lase? pentru ca sunt bune? e viata ta dar ai grija de ea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana sa ma apuc de fumat (acum 2 ani) alergam lejer 1 km, 1. 5 km, jucam baschet, acum, racesc mai mereu(toamna si primavara), alerg 100 de metrii si abia mai respir, imi trosnesc toate incheieturile, devin nervos cand nu imi iau doza. Dupa Pasti imi iau vreo doua cutii de NICORET si trag sperante sa ma las DEFINITIV de cacaturile astea! straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am 16 ani, iar in urma cu 4-5 luni am pus in gura prima tigare. Mi-a placut si am inceput sa fumez pentru ca ma simteam bine, dar cred ca asta era doar in mintea mea. Dupa cateva luni mi-am dat seama ca devin dependent de ele si m-am lasat! Bine, in primele 2 saptamani a fost cumplit. Aveam dureri de cap, tuseam foarte mult si simteam ca ma sufoc.
Prima tigare creeaza dependenta. NU fuma!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://idontsmoke.weebly.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa faci cum vrei. eu am 11 ani si vreau dar nu pot pentru ca nu pot sa umblu cu focul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti nebuna fetito eu fumez de 4 ani si acum vreau sa ma las si nu pot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apukte frate ca trebuie sa treaca criza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic asa:daca vrei sa fumezi apuca-te pe la 22 23 de ani atunci nu o sa dea dependenta cum e in perioada liceului am 15 ani si nu am tras nici macar o data am multi prieteni care fumeaza am stat langa ei am vorbit am baut o bere dar sa trag dintr-o tigara ar fi o greseala a vietii si pentru ce ca sa fiu in top cu ceilalti mai bine nu ai sa vezi ca daca le spui prietenilor asta o sa te inteleaga si nu o sa te mai bata la cap sa tragi un fum sau alte banalitati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer mai bine nu te apuca.Eu cand aveam 11 ani era niste copii ma mairi 17-18 ani printre care era si fratele meu de 17 ei stateau in fata blocului in fiecare seara si fratemeu ma stresa hai ma nu te apuci si uh. si chesti din astea si pana la urma m-am apucat si numama mai lasatcrying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu fuma ca no sa te poti lasa usor de ea eu am fumat 11ani de o saptamana incerc sa le las dar foarte greu ma chinuie mult dar o sa le las pentru tot dea una

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu va apucati de fumat! am 25 ani, m-am apucat crezand ca e cool sa fii fumator, sa pufai prin cluburi, no way! e oribil, e un gest uncool, mai tarziu o sa vezi ca nu e nimic extraordinar, doar miros scarbos si dependenta maxima, dureri diverse, ma chinui de 2 ani sa ma las, cheltui enorm pe tigari, zilele fumatorului se scurg asteptand urmatoarea tigara, urmatoarea pauza de fumat, alta ocazie sa-si aprinda tigara...da, pot sa asociez cu un drog.

| crazy_girl a răspuns:

Daca te vei apuca te fumat vei face cea mai mare greseala. Fumatul nu este deloc santos.Iti da impresii ca te simti tare dar dupa aceea ti se accelereaza bataile inimii, ti se face rau iti tremura mainile si multe alte.Eu stiu asta ca am colegi care fumeaza si mi-au zis si mie sa incerc dar nu am fumat niciodata si am numai 14 ani.Deci mai bine nu te apuca de fumat daca nu vrei sa-ti scurtezi viata cu vreo 15 ani.

| angelito_4947 a răspuns:

Pff...eu sunt mai mica decat tine cu 3 ani aproximativ,si deja am dubii, sa ma apuc de fumat? toti imi zic ca este rau si ca o sa fac o dependenta poate, dar sunt curioasa.Eu am incercat o data cand am iesit cu prietenii, cam toti amicii mei fumeaza si m-am innecat si acum mai simt nevoia sa mai trag cate un fum din cand in cand dar am ambitie si nu am voi apuca de fumat cel putin momentan dar este o senzatie placuta atunci ca ai fum in guralove struck

| AndraChild a răspuns:

Mi se pare ca toata lumea e impotriva fumatului pe aici, totusi, si eu m-am apucat de fumat la 13 ani, vazandu-i pe ai mei, specific ca sunt fata si acum am 15 ani, recunosc ca mi-e greu sa ma las, eu mai mult fumez din cauza stresului, acum nu prea imi mai permit sa imi iau tigari, poate mai iau la bucata asa, sau mai "fur" de la mama, tata. Ei stiu, si nu sunt impotriva, doar ca imi stric sanatatea, pe mine nu m-a influentat anturajul(si vreau sa spun ca 100% din prietenii mei fumeaza, poate chiar 70% se si drogheaza), nu m-a influentat nimic, am zis, hai frate sa incerc si eu. Sfatu' meu e sa nu le pufai pentru ca faci cancer in gat care-i destul de urat.
Nu are nimic daca te apuci, dar fumeaza si tu cu moderatie, 2-3 tigari.