| eu_3300 a întrebat:

Vreu sa ma apuc de fumat ce parere aveti?laughing sunt tampit nu?

Răspuns Câştigător
| shtephie a răspuns:

Tu chiar n'ai ce face?!?!
STii cati oameni mor de cancer pulmonar din cauza fumatului?

Intr-o tigara sunt continute 43 de substante chimice care cauzeaza cancer. Nicotina continuta de tigari este toxica si letala in doze mari. Cand isi iau doza de nicotina fumatorii inhaleaza alte patru mii de substante chimice. Multe dintre aceste componente sunt active chimic si produc schimbari negative asupra corpului.

Substante chimice periculoase continute de tigari:

- Gudronul: este un termen general pentru mai multe particule ce rezulta din fumul de tigara. Particulele contin substante chimice printre care oxizi de nitrogen, dioxid de carbon si monoxid de carbon. Gudronul e maro si are gust neplacut, pateaza dintii, unghiile si tesuturile de plaman. Gudronul contine benzpiren, o hidrocarbura puternic cancerigena.

- Monoxidul de carbon: este un gaz inodor fatal in doze mari pentru ca ia locul oxigenului din sange. Fiecare celula de sange contine o proteina complexa numita hemoglobina; moleculele de oxigen sunt trasportate prin corp lipite de sau agatate de proteine. Monoxidul de carbon se leaga de mai mult de hemoglobina decat de oxigen. Aceasta inseamna ca inima unui fumator trebuie sa munceasca mai mult pentru oxigenarea creierului, a inimii, a muschilor si a altor organe vitale.

- Oxizi de nitrogen: experimentele pe animale au aratat ca oxizii de nitrogen afecteaza plamanii. Se crede ca oxizii de nitrogen sunt niste substante chimice particulare in tutun care cauzeaza boala de plamani si efizem.

- Cianura de hidrogen: plamanii au niste perisori (cili) care ajuta la "curatarea" plamanilor prin indepartarea substantelor straine care ajung acolo. Cianura de hidrogen impiedica derularea procesului de curatare a plamanilor in sensul ca substantele otravitoare ale fumului de tigara raman in plamani.

- Amoniac: este o substanta chimica foarte puternica gasita in produsele de curatat, se foloseste pentru conservarea organelor umane de la morga, care este de asemenea nociv pentru plamani.

- Metale: fumul de tigara contine metale periculoase printre care: arsenic, cadmiu si plumb. Multe din aceste metale sunt cancerigene.

- Compusi radioactivi: fumul de tigara contine compusi radioactivi care sunt cancerigeni.

Efectele fumatului asupra sistemul respirator:
- iritatia traheei si a laringelui;
- reduce functionarea plamanilor si cauzeaza insuficienta respiratorie datorita umflarii si limitarii areajului plamanilor;
- cauzeaza mucozitate excesiva in pasajele plamanilor;
- incapacitatea plamanilor de a curata si elimina substantele otravitoare se transforma in iritatii ale plamanilor.

Efectele fumatului asupra sistemul circulator:
- cresterea tensiunii arteriale si rata batailor inimii;
- strangerea vaselor de sange rezultand o scadere a temperaturii corpului;
- mai putin sange oxigenat in corp;
- sange aglutinant care este predispus la coagulare;
- vatamarea liniilor arteriale contribuind la artroscleroza (depuneri de grasime pe peretii arteriali);
- cresterea riscului de infarct datorita blocajelor in circulatia sangelui.

Efectele fumatului asupra sistemul imunitar:
- sistemul imunitar nu mai fuctioneaza bine;
- persoanele fumatoare sunt mai expuse la infectii;
- procesul de vindecare a organismului este mai lung.

Efectele fumatului asupra sistemul muscular si osos:
- reducerea circulatiei sangelui in zona extremitatilor (degetele mainilor si picioarelor);
- incordarea muschilor;
- reducerea masei osoase.

Alte efecte ale fumatului asupra corpului:
- iritarea si inflamarea stomacului si a intestinelor;
- cresterea riscului de sangerari gastrointestinale;
- reducerea simturilor tactile si gustative;
- aparitia ridurilor premature;
- risc ridicat de orbire si pierdere a parului;
- gingivita.

Efectele fumatului asupra barbatilor:
- reducerea nivelului de hormoni sexuali;
- impotenta cauzata de reducerea circulatiei sangelui in zona inghinala;
- cresterea riscului de cancer al sistemului reproducator incluzand si cancerul penian.

Efectele fumatului asupra femeilor:
- reducerea fertilitatii;
- scaderea apetitului sexual;
- reducerea nivelului de hormoni feminini;
- absenta menstruatiei sau ciclu menstrual neregulat;
- cresterea riscului de cancer al sistemului reproducator incluzand cancer de col uterin, cancer la san.

Efectele fumatului asupra fetusilor:
- cresterea riscului de avort spontan, nastere prematura sau nasterea copilului mort;
- risc mare in aparitia problemelor de dezvoltare ca deficit de atentie si hiperactivitate;
- un tata fumator poate sa afecteze fetusul chiar daca mama nu este fumatoare, ea este expusa la fumat pasiv; daca mama copilului fumeaza si in timpul primului an de viata copilul risca sa aiba infectii la urechi, boli respiratorii precum astm, sindromul mortii subite si cancer ca Leucemia limfatica cronica (LLC).

Boli cauzate de fumatul de durata
Un fumator inrait este expus unui risc mare de aparitie a bolilor letale incluzand:

- toate tipurile de cancer precum cancerul de plamani, de gura, de nas, de gat, pancreas, leucemie, de rinichi, penial, de col uterin, de veriza urinara, de colon;
- boli de plamani precum bronsite cronice, boli pulmonare cronice si efizem;
- boala arteriala coronariana, boli de inima si atacuri de inima;
- ulcer al sistemului digestive;
- osteoporoza;
- circulatie peririferica slaba care poate duce la amputari.

Unde ne putem informa?
La medicul de familie sau orice medic.

De retinut!

- Mai mult de patru mii de substante chimice din fumul de tigara sunt substante chimice active si determina schimbari fatale in corpul omenesc.

- Cele mai nocive substante din fumul de tigara sunt gudronul, monoxidul de carbon, oxidul de nitrogen, cianura de hidrogen, metalele, amoniacul si compusii radioactivi

E alegerea ta!

8 răspunsuri:
| Djlsghtnquuw a răspuns:

Esti si mai tampit ca ai pus intrebarea asta laughing. daca tocmai tu ai raspuns la aceasta intrebare.nu te apucaoh go on.eu era sa fac cancer la gatstraight face. si poti face cancer la plamani, etc.cauta pe google sa vezi ce se poate intampla daca fumezi. Dar daca chiar vrei sa vezi cum e, incearca.si atat happy

| anduta160 a răspuns:

Sincer nu ai ce face.Eu sunt fumatoare si incerc sa ma las.Stiu cum este si nu iti aduce nimic bun, asa ca nu face greseala asta!

| Ady00pk a răspuns:

Care e cauza? anturajul? vrei sa fii si tu in rand cu cei care o sa duca o viata de rahat? Nimeni nu te face tampit... apucate dar va fi in dezavantajul tau si crede-ma nimeni nu iti poate schimba parereahappy nici macar euhappy eu doar iti dau un sfat atat! Uite ce e:Multi se pauca de fumat pentru a intra mai usor intr-un grup care crede ca fumatul e cool...nimic mai gresit tot acei oameni pe la 20-30 de ani se vor gandi cum pot sa se schimbehappy in fine eu am 16 ani si nu stiu daca iti pasa ceea ce devii si pe ce cotitura esti pe cale sa intri.

| alicexs a răspuns:

Tampit nu esti. da lipsa de ocupatie ai. tu sti. citeste p net la ce riscuri te expui si daca asta nu te motiveaza poti incerca sa vezi daca iti place si daca da continui daca nu nu. parerea mea e ca e doar un viciu prostesc. din lipsa de ocupatie si autodistrugere a plamanilor. a dintilor a pielii... a tenului a gatului si etc

| Yruu a răspuns:

Nu te face nimeni tampit. Daca vrei sa ai cancer pulmonar n`ai de cat `winking

eu iti zic sa renunti la ideea asta. Nu este asa cool sa fumezi`.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te incurajez!
da!

| pudi a răspuns:

Nu esti tampit, dar ceva a trebuit sa te duca la decizia asta asa ca stai si gandeste-te bine daca motivul merita sau nu, pentru ca eu fumez de mai bine de un an si sincer la inceput era o anumita senzatie aparte, dar cu timpul dispare. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca o sa mirosi a tigari iar daca nu ai un/o partener/a care fumeaza nu e prea placut. Apoi o sa vina discutia cu parintii pe care eu am avut-o si crede-ma ca nu e una foarte placuta...eu am avut imensul noroc de a ma intelege(dar desigur ca nu le convine nici pe departe). Insa cea mai groaznica parte va fi aceea cand vei vrea sa te lasi si nu o sa poti pentru ca, crede-ma am trecut si prin asta! happy deci succes in luarea deciziei corecte.