| JamilaGizeh a întrebat:

Vreau si eu fisa tehnologica la un produs din lemn.

1 răspuns:
| Mihai0101 a răspuns:

Fisa tehnlogica

.
Denumire produs
:ghiveci de lemn
2.Caracterizare produs
:obiect decorativ
3.Materiale folosite
: placaj sau lemn de brad, cuie, lac, bait
4.Schita produsului
:5.
OPERATII TEHNOLOGICEOPERATIIDE PREGATIRE

Masurare placaj

Trasare elementelor componente (doua trapeze debaza mare= si baza mica=, doua trapeze de bazamare= si baza mica= si un dreptunghicu lungimea= si latimea= )
OPERATIIDE PRELUCRARE

Taiere dupa contur a partilor componente enumeratemei sus

Fasonarea (remedierea greselilor cu ajutorul pilei micisi a hartiei abrazive)

Asamblarea elementelor componente (unire)
OPERATII DEFINISARE

Lacuire

Vopsire
6. Unelte si instrumente folosite:
-ferastrau de traforaj-masuta de traforaj-pile mici-ciocan de metal-creion de trasat lemn-rigla de masurat-cuie-pensula-lac-vopsea(bait)-hartie abraziva
7.Controlul tehnic de calitate :
Se verifica modul cum a fost executata taierea dupa contur, decuparea, asamblarea, finisarea, aspectul general al produsului.
8.Reclama produs :afis9.Calcul economic :
Pretul produsului este compus din costul materiilor prime si manoperaCost material lemnos=5 RonCost (lac+cuie+vopsea)=2 Ron