| manumescyks a întrebat:

Ziua buna!
Incep acest mesaj prin a cere in special ajutorul fetelor, preferabil peste 16 ani si cu un IQ decent. Desigur, si baietii pot raspunde, nu-i bai.
Sunt impreuna cu o fata de o saptamana si o zi (de atat timp suntem impreuna, nu atat are fata). E prima mea prietena. Eu, cel mai probabil, nu-s primul ei prieten. Daca eram, banuiesc ca imi zicea acest lucru in momentul in care i-am zis ca e prima mea prietena. Nu am avut primul sarut. Nici cu ea, nici cu altcineva. Asa-s eu, mai timid. Si ea e timida. Pana acum ne-am limitat la strangeri in brate si am tinut-o o singura data de mana, dar nu in timp ce mergeam pe strada, ci in timp ce stateam. Dupa cum observati, nu ne comportam ca si cum am fi impreuna. De luat in brate o luam si inainte de a fi. Doar faza cu tinutul de mana e noua, dar din moment ce am tinut-o doar o data nu stiu ce relevanta are. Treaba e ca sambata e ziua ei de nume. Prenume, de fapt. Nu e prenumele dupa care o striga toata lumea. Poate are vreo importanta si chestia asta. Mai bine sa zic multe si degeaba decat putine si sa evit esentialul. De, e prima prietena, de unde sa stiu eu ce e esential sa stiti voi despre ea ca sa ma ajutati. Revenind, sambata e ziua ei. Am intrebat-o ce sa ii iau si mi-a zis sa nu ii iau nimic. Pana la urma, i-am luat doua carti pe care mi-a zis (cred ca nu eram impreuna cand mi-a zis asta) ca ar vrea sa le citeasca. Bine, nu cred ca-si doreste chiar asa tare sa le citeasca, dar, nestiind ce sa-i iau, am mizat si eu pe treaba asta. Ma rog, ea imi vorbise de 4 carti, dar eu sunt o chitra jegoasa, asa ca am achizionat doar doua. In fine, nici asta nu cred sa aiba vreo importanta. O sa ii zic sa vina maine in parc ca sa i le dau. Sunt ambalate misto (asta pentru ca nu le-am ambalat eu) si ma gandeam ca pe pachet (nu o sa i le dau intr-o punga de cadouri, ci in ambalajul asta al lor pe care il consider fain) sa lipesc un post-it pe care sa ii scriu ceva. Tocmai aici e buba. Ma gandeam sa ii scriu ceva de genul: "Stiu ca nu scriu foarte frumos, dar te rog sa ignori acest aspect happy Iti doresc o zi de nume (suna cam ciudat, astept sugestii cum as putea zice altfel) frumoasa" Nu, daca as zice chestia asta n-as stii cum sa continui. Mai bine zic asa: "Esti o persoana minunata si iti multumesc pentru ca mi-ai oferit ocazia sa fac parte din viata ta. Iti doresc sa fii fericita, asa cum meriti, si sa ai parte de tot ce iti doresti. La multi ani! happy". Da, cred ca e mai in regula asa. Dar, de fapt, abia acum ajungem la buba. Cum ziceam, n-am sarutat-o. Ea, daca a mai avut prieteni (repet chestia cum ca probabil mi-ar fi zis ca-s primul ei prieten, cand i-am zis si eu), probabil ca a avut si primul sarut. Eu am mai batut apropouri prin mesajele pe care i le-am dat cum ca as vrea sa o sarut (de fapt, am fost chiar direct. I-am zis ca mi-ar placea sa fac mai multe gesturi dragute, cum ar fi sa o sarut, sa o tin de mana, dar ca imi e prea frica. Am menntionat ca sunt foarte timid? Am mentionat ca si e e la fel? Daca nu, o fac acum.), dar ea a ignorat acele mesaje. Erau mesaje lungi, in care ii ziceam tot ce aveam pe suflet, cum ca ii multumesc ca a vazut in mine ceva frumos ce a detemrinat-o sa accepte sa fim impreuna, chiar daca eu nu vad nimic frumos la mine. Ii spuneam ca mi-e frica ca o sa o ranesc si, pe langa astea, ii ziceam si ca as vrea sa o sarut, dar imi e frica. Ea alegea sa imi raspunda doar la temerile mele, spunandu-i ca i se pare dragut ca-i prima mea prietena, dar ca nu vrea sa fie si prima care ma raneste. Ca cica a mai ranit. Nu stiu daca o persoana sau mai multe. Nu stiu daca fost prieteni sau doar amici. Dar eu banuiesc ca fost/fost prieten(i). Dar legat de sarutat, nu zicea nimic. Bun, tot nu am zis buba. Imi cer scuze ca vorbesc mult si degeaba. Cred ca am mostenit chestia asta de la bunica-mea si de la mama. Cand scriu tot ce am pe suflet nu ma mai opresc. Dar sunt foarte timid. Serios. Abia de vorbesc si atunci cand o fac am senzatia ca zic numai rahaturi. Bun, iata buba: Ma gandeam ca la finalul mesajului sa trec: "P.S. Pot sa te sarut?" Cum as parea in ochii ei daca i-as zice asta? Ar parea ca doar asta vreau de la ea, din moment ce i-am mai vorbit, asa cum v-am zis, despre asta si in unul-doua mesaje? E ceva ce-ar zice un manelist sau ceva ce-ar zice un baiat dragut? I s-ar parea romantic sau de prost gust? Ma macina intrebarile astea de nu mai pot. Si ideea e ca pana maine eu trebuie sa ma decid caca trec si PS-ul asta pe post-it sau nu. Indiferent de decizia pe care as lua-o, stiu sigur ca voi fi dezamagit de mine. Mereu am senzatia ca iau cea mai proasta decizie. Nu am deloc incredere in mine. Stiu ca nu aveti de unde sa stiti cum i se va parea ei, dar voua, dragi fete, cum vi s-ar parea? Considerati dragut un asemenea mesaj sau va face sa vomitati? E e genul mai romantica, as zice. Cica ii plac cartile de dragoste, siropoase. Dar i s-ar parea romantic sa o intreb pe-o foaie daca ma lasa s-o pup. Stiu ca in filme si in vietile oamenilor descurcareti chestiile astea vin de la sine. Se uita unul in ochii celuilalt, simt ca ala e momentul si bum, o fac. Dar viata de timid e tare grea. Ea nu se uita in ochii mei, eu degeaba ma uit la ea daca ea nu se uita la mine, deci cam pica treburile astea. Nu vreau sa creada ca stau cu ea doar ca sa am si eu primul sarut, dar nici nu-mi doresc sa fim impreuna de nu stiu cat timp si nici macar o data sa nu o fi sarutat. Nici macar pe obraz n-am pupat-o, nici in saptamana asta de cand suntem impreuna, nici inainte. Ce naiba? Nu vreau sa fac sex cu ea, dar macar sa ma lase s-o pup. Am vrut sa o fac luni, dar efectiv n-am avut curaj. In mintea mea imif acusem scenarii: "O sa ii arat ceva cu degetul, ea o sa intoarca capul si atunci o sa o pup pe obraz. Apoi o sa intorca surpinsa capul si o s-o sarut pe buze." Da, sigur, vezi sa nu. Nici macar in brate n-am mai luat-o. Adica am luat-o cand ne-am intalnit, dar dupa, cand stateam pe banca, n-am mai luat-o. Sau sa ii iau mana in mana mea...Doamne fereste. Mi-e frica de mor. Nu stiu daca exista om mai timid ca mine. Poate doar ea. Greu rau cu doi timizi ca noi. Asadar, "P.S. Pot sa te sarut?" e ceva dragut, ori ba? Ma gandesc ca daca nu scriu asta, parca vad ca ajungem sa ne despartim si eu tot nu o s-o fi sarutat. Dar ma gandesc si la faptul ca i s-ar putea parea de-a dreptul stupid, sau si mai rau, sa se simta jignita. Mai ales ca nu prea mai da semne ca ma place. Adica doar imi zice ca ma place, dar ca are momente cand nu se simte capabila de a avea vreun sentiment pentru cineva si ca ii e teama sa nu ies ranit din toata treaba asta. Se duce si la psiholog din cauza asta, ca are momentele astea in care se simte goala de orice sentiment fata de oricine. O inteleg. Mi se pare dragut ca nu vrea sa ma faca sa sufar. Dar, inainte de a fi impreuna imi zicea ca se simte protejata cand o iau in brate (bine, toate astea prin mesaje. E prea timida ca sa imi zica lucruri de genul in fata. In fata doar ne spunem unul altuia cat ne e de somn. Patetic), imi zicea ca imi sta bine in camasa, ca ii e dor de mine etc. Acum, mai imi zice lucruri de genul doar daca zic eu primul. De pilda, eu zic "mi-e dor de tine". Ea zice "si mie". Dar inainte zicea fara ca sa ii spun eu. Bine, mi-a zis doar o data, dar totusi, acum, de cand suntem impreuna, nici macar o data nu a zis. Ieri, cand am facut o saptamana impreuna, i-am dat un mesaj (tot ala cu sarutatul, cu "mi-e frica sa nu te ranesc" etc) in care i-am spus ca sper ca aia sa fie doar prima saptamana dintr-un sir de "multe multe multe saptamani frumoase". Mi-a zis ca si ea spera acelasi lucru, dar ma enerveaza faptul ca e nevoie sa zic eu primul lucruri de genul, doar ca ea sa vina cu "si eu sper", "si mie imi e dor etc". E timida, stiu. Si eu sunt. "Baiatul trebuie sa faca primul pas". Aici nu mai sunt de acord. Dar chiar si asa, eu am fost cel care i-am zis ca mi-ar placea sa fi impreuna, eu ii zic de fiecare data ca e frumoasa, iar ea doar neaga asta si, din cand in cand, imi zice ca si eu sunt. Nu-mi plac complimentele astea de complezenta. In fine, am plecat de la faptul ca nu stiam daca sa ii zic "P.S. Pot sa te sarut" si am ajuns la a ma plange de ea. Sunt un prost. E prima mea prietena, iar mie mi-e frica de tot ce inseamna o relatie. Am fricile astea de la inceputul adolescentei si tot nu am scapat de ele. Acum sunt maricel pentru o persoana care n-a avut inca prima prietena. Deja sunt stupid. Deci, sa ii scriu si PS-ul ala care imi mananca creierii acuma sau sa nu-l mai scriu? Ce naiba sa fac ca o iau cu capul? Stiu ca am scris enorm si imi pare rau. Spuneti, fetelor, cum ati reactiona voi citind un astfel de mesaj? Ma gandesc cat de penibil va fi daca va raspunde: "Scuze, dar nu". Ea mi-a zis ca nu ii plac cuplurile care isi manifesta afectiunea in public si i-am zis sa imi zica un loc in care e in regula pentru ea sa isi manifeste afectiunea. Mi-a raspuns ca un loc unde nu e lume. Am intrebat-o daca un parc gol ar fi in regula pentru asta. CItez: "Hmm...cred ca da". Bine, asta e mesaj de duminica cred. Luni ne-am intalnit in parc si nu s-a intamplat nimic. Si parcul, la 6 juma' dimineata, e gol. Mai trec persoane pe langa noi din cand in cand, dar pana mea, sper ca nu vrea sa ramanem ultimii doi oameni de pe planeta doar ca sa ma sarute.
Spuneam ca daca imi raspunde "scuze, dar nu". As intra in pamant de rusine. De asta mi-e frica sa scriu treaba asta. Dar pe de alta parte imi doresc sa o sarut. Dar pe de alta nu vrea sa creada ca urmaresc doar saruturi de la ea si atat. Dar pe de alta nici nu stiu sa sarut, ca nu am mai facut-o vredata, si mi-e al naibii de frica. Sigur ma voi face de **** in fata ei. Ea probabil a mai sarutat. Eu, nu. Si nu vreau nici sa zica "da", doar ca ii e rusine sa ma refuze. Si eu imi doresc ca totuls a vina de la sine si sa fie asa dragut ca in filme, dar am senzatia ca daca astept momentul ala, n-o sa vina niciodata. Mi se pare stupid cum altii si-o trag la 15 ani, de la prima intalnire, iar eu, la o varsta cu ceva ani mare de 15, sa nu fiu in stare sa imi sarut prietena dupa o saptamana de relatie. SIncer, credeam ca ne vom saruta cand i-am zis ca mi-ar placea sa fim impreuna. Dar nici macar nu ma uitam la ea cand ii ziceam asta. Apoi ea a zis "Da, bine, sunt de acord", iar eu ma asteptam la "Si eu te plac etc" si m-a apucat de brat cu ambele maini si s-a cuibarit acolo. Mi s-a parut dragut, apoi am stat imbratisati, dar de sarutat nici vorba. Acum, in loc sa ne apropiem, am senzatia ca ne racim. V-am zis CA CUvintele frumoase-s din ce in ce mai rare, ca imbratisarile sunt doar la venire si plecare, nu mai stam imbratisati pe banca. Mi se pare aiurea. In loc sa facem asta din ce in ce mai des, nu o mai facem deloc. Nu inteleg. Acum, cuvintele frumoase sunt inlocuite cu "te rog, ai incredere in tine, nu esti grasa", "ba da", "ba nu", "ba da" etc. Acum, cuvintele frumoase sunt inlocuite cu "nu vreau sa te ranesc. Daca va fi sa ne despartim, o sa o fac pentru ca meriti pe cineva mai bun, nu pentru ca te urasc sau ceva." Asa mi-a zis. Nu are deloc incredere in ea, iar asta afecteaza si relatia. Nici eu nu am incredere in mine, dar insist mereu ca ea sa aiba. Nu suport sa o aud zicand ca nu e frumoasa, cand e atat de draguta. Si ma oftica la culme ca am senzatia ca inainte de a fi impreuna eram mai apropiati decat acum. V-am mai zis de asta mai sus. Jur ca nu stiu ce naiba sa fac. Se pare ca am o problema mai mare decat faptul ca nu stiu daca sa includ PS-ul ala sau nu. Relatia nu pare sa mearga prea bine si ma doare. Cand eram mic, visam la o prima relatie lunga, frumoasa, plina de chestii romantice si dragute. Inca visez la asta, dar realitatea ma sfideaza. Credeam ca in momentul in care o sa am prima relatie o sa ma las de fumat, ca de', nu o sa mai fiu un depresiv, o sa am un motiv pentru care sa traiesc. Cand i-am zis ca mi-ar placea sa fim impreuna si cand ea zis "da, bine, sunt de acord", m-am lasat de fumat. Am aruncat de fata cu ea tigarile. Nu mi-a cerut sa ma las sau ceva. A fost initiativa mea. Sa fiu sincer, am facut-o si pentru ca m-am gandit ca i se pare ceva dragut. Mi-a zis "nu stiu ce sa zic." "Nu trebuie sa zici nimic" si am laut-o in brate. Sau ne-am carat naibii din parcul ala ca inghetam de frig. Nu mai stiu. N-am mai fumat cateva zile, dar am inceput iar. Relatia nu era cum ma asteptam eu sa fie. Cu imbratisari dragute, cu saruturi non stop, cu cuvinte frumoase. Doar "imi e somn", "vin in parc, dar nu pot sa stau ca am teza prima ora si nu am o lectie" etc etc. In fine, nici nu stiu de ce zic toate astea. Poate ca sa ma descarc. I-am mai dat si ei vreo 2-3 mesaje lungi, in care scriam cate o ora, cam tot ce simteam in momentul respectiv. Imi spunea ca adora mesajele mele lungi. A, da, vorbim numai prin mesaje. Nu am sunat-o niciodata. Doar la scoala si-n parc vorbim fata-n fata, in rest, prin mesaje. Si nu ne dam mesaje normale de cuplu: "ne vedem in pauza asta?" Daca e sa avem noroc sa ne vedem, bine, daca nu, nu. Cand iesim de la scoala nu ne asteptam unul pe altul. Doar de vreo 2 ori m-am sinconizat cu ea si am mers impreuna spre gara. Dar ea e tot timpul cu ea cu o prietena. Si vorbesc intre ele, iar eu merg alaturi fara sa zic nimic. Sunt idiot. Sa ne tinem noi de mana pe strada? Nu. Mergem alaturi, ca si cum nu am fi impreuna. Imi aduc aminte ca in a 9-a ma tineam cu o fata de mana, chiar daca nu eram imreuna, iar cu ea sunt si nu ne tinem. Mi se pare o ironie a sortii asta. Deja nu mai suport toate chestiile astea. Nu stiu ce sa fac. Vreau si eu o relatie dina ai draguta, nu una care sa ma faca sa scriu o ora in fata unor straini, in speranta ca o sa am simt mai bine.
In fine, lasati o parerea la toata sarada asta descrisa de mine aici. Ziceti de PS-ul ala daca e dragut ori ba, daca sa il scriu sau nu, ziceti un sfat pentru ca acesta relatie sa nu se duca naibii, nu stiu ziceti orice. Injurati-ma ca am scris mult, spuneti-mi ca-s idiot, doar ziceti ceva. E al dracu' de naspa sa n-ai prieteni si sa speri sa prinzi un strain fain care sa-ti ofere o urma de speranta.
S-auzim de bine.

8 răspunsuri:
| kagom3 a răspuns:

Whoaaa, ai scris ceva. dragule, sunt si alti oameni timizi pe lume, esti ok, si ai un comportament chiar dragut problema e la domnisoara!
Cand o fata foloseste " Hmmm..Pai." atunci ea are o alta parere, se gandeste la altceva, are o alta parere, dar accepta varianta propusa ca sa nu il faca pe tip/tipa sa se simta prost. Daca iti mai scrie asa ai putea sa o intrebi daca are o alta varianta, fa-o sa se simta in largul ei (chiar daca e timida).
Cat despre P.S. sincer nu stiu ce sa-ti spun, depinde de la persoana la persoana, mie personal nu mi-ar place pentru ca ar trebui sa raspund si ar fi un moment CIUDAT pana se produce sarutul(no offence) iar daca deja e si ea timida...nu vrei sa o incomodezi, nu?
Asa ca, de ce sa nu scrii ceva de genul :" P.S. inchide ochii" si boyyaaa o saruti, nu e ciudat sau rusinos, daca ii va placea va pune mana pe fata ta, sau gat, daca nu va sta cu al ei cadou in mana si atat. Incearca baiete, ca nu iti ia nimeni capul! Multa bafta!winking

| JustaLittle a răspuns:

happy Draguta genu' asta de timiditate, zic eu. Eu zic ca, in loc de " Ps: pot sa te sarut? " ar fi mult mai ok sa scrii " Ps: uitate in fata (sau "la mine") si tu in timp ce incepe sa citeasca biletelul de pe pachet sa te muti usurel in fata ei, ceva mai aproape, si cand ridica ochii spre tine cand termina de citit sa te apropii de ea si sa o saruti scurt, jucaus happy. Mie asa as vrea sa mi se intample daca as fi in situatia aceea.
Si..nu esti chitra daca i-ai cumparat 2 carti, erai chitra daca ii cumparai doar semne de carte cu coperta cartii laughing)

*sfat venit din partea unei fete*

| manumescyks explică (pentru kagom3):

Problema e tot la mine, nu la domnisoara. Faza e ca modul meu subiectiv de a povesti lucrurile te-a facut sa empatizezi cu agresorul, nu cu victimahappy
Cat despre ideea cu "P.S. Inchide ochii", imi place. Cam abandonasem ideea mea oricum, dar la "inchide ochii" nici ca ma gandisem. Faza e ca mai am 6 ore si ceva sa ma gandesc si ar fi indicat sa le dorm, daca nu vreau sa ma ia somnul asteptand-o in parchappy Off.

| manumescyks explică (pentru JustaLittle):

N-o sa aflu raspunsul pana cand o sa ma vad eu cu fatuca mea, dar tot intreb: ce intelegi prin "sarut scurt, jucaus?"happy
Legat de P.S., sunt destul de tentat sa folosesc sugestia celui de mai sus cu "inchide ochii". Poate daca ii are inchisi o sa am mai mult tupeu decat daca i-ar avea deschisi si o sa actionez. Sau o sa fie tocmai invers. Ah, e groaznic sa fii nevoit sa iei o decizie rapid si sa nu ai habar ce vrei sa faci.
Ba sunt chitra. Nu i-am luat nicio floarea, buchet, nimic. Ma duc ca retardatul cu doua carti la ea si cu mii de emotii. Superb, ce pot sa zic.
Mersi c-ai trecut pe aici.

| ItGirl1999 a răspuns:

Ai scris nu glumawinking
Pai nu stiu exact ce sa zic de toata situatia asta, imaginatia nu e realitatea asa ca nu te astepta ca totul sa se intample asa cum vrei dar la faza cu sarutul.
Eu zic sa te uiti zambind la ea si sa o intrebi daca gene false ceva de genu, ea o sa nege si atunci o sa inchida ochii ca sa vezi ca nu are gene false si atunci tu o sarutiwinking nu stiu daca o sa functioneze dar bafta, hi am vazut asta intr un film. Cat despre toata povestea ta, imi pare ca relatia asta nu duce nicaieri daca nu comunicati, nu radeti, trebuie sa fiti mai apropiati si sa se vada ca sunteti impreuna, chiar nu stiu ce poti face in legatura cu faptul ca ambii sunteti asa mai timizi si nu va exprimati sentimentele, mh :/

| JustaLittle a răspuns (pentru manumescyks):

Pai...ceva asa..doar o atingi usor, te retragi si chicotesti, ceva de genu. Ultima faza ar trebui sa vina de la sine.
Si nu, nu esti chitra-florile se ofilesc si se arunca, ciocolata se mananca repede, dar cartile acelea raman happy

| Iuliaddk a răspuns:

O sa fiu mai directa putin dar sper sa intelegihappy
1. Probabil faci ceva in privinta asta, dar doar vreau sa zic ca scrii foarte frumos, te ai putea face scriitor. Ti-as citi cartile 100%. Ai asa un aer de Holden Caulfield, personajul creat de JD Stalingerlaughing
2. Sarut-o. Uite te la ea in ochi chiar daca ea nu se uita la tine, apropie-te si sarut-o. Pentru ca iti garantez, daca te place, o sa moara de fericire ca ai facut-o. Trebuie sa iei initiativa, altfel nu o sa reusesti cu biletele si mesaje. Pur si simplu nu merge asa. Si stiu ca o sa fie greu, dar altfel relatia voastra pare cam. na. sfarsita.
PS: Primele relatii sunt tot timpul asa, iti zic din experienta. Doar nu incerca sa fortezi ceva.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Daca eram, banuiesc ca imi zicea acest lucru in momentul in care i-am zis ca e prima mea prietena. Bănuiești. Ca cica a mai ranit. Deci a avut.
De luat in brate o luam si inainte de a fi. Adică?
ar mie mi-e frica de tot ce inseamna o relatie. Aici e buba ta.
Si parcul, la 6 juma' dimineata, e gol. Așa devreme?
Sunt idiot. Cam da.
Cum as parea in ochii ei daca i-as zice asta? Că ești drăguț. Ce crezi, ea vrea?
cum altii si-o trag la 15 ani, de la prima intalnire. Nu prea.
s-a cuibarit acolo. Te iubește.
Ai stofă de scriitor.
Așa e la prima iubire, e mai greu.
La următoarea iubire o să fie mai ușor, cu toate că așa cum prezinți, s-ar putea să dureze toată viața.