| lyTTTT a întrebat:

ACtionariatul unei cafenele din ce este format si care-i faza cu partile sociale? va rog ajutati-ma ca nu pricep, multumesc frumos!

1 răspuns:
| a1doru a răspuns:

Actionariatul este format din actionari rolling on the floor, adica din una sau mai multe persoane, care prin aportul lor[in bani sau in natura], participa la formarea capitalului social[devenind astfel posesori unui procent din nr.de actiuni sau ''parti sociale'']. numarul de actiuni se obtine impartind valoarea capitalului social[subscris si varsat] la valoarea nominala stabilita pentru o actiune.valoarea nominala a actiunii se stabileste[de comun acord] de catre actionarii fondatori.