| andrei28743 a întrebat:

Ce sunt partile sociale intr-o afacere? Daca eu cumpar 5% din partile sociale ale unei firme ce rol am eu in firma?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Partile sociale reprezinta capitalul investit in firma. Cu 5% din capital vei fi asociat minoritar si nu ai prea mare rol, mai ales daca exista un asociat majoritar, respectiv cu peste 50% din partile sociale.

| dannyel86 a răspuns:

Ai rol de asociat si reprezentativitate in raport cu ceea ce cotizezi. Tu, de exemplu, daca aduci un aport de 5%, nu poti avea aceleasi pretentii cu cineva care contribuie cu 50% in acea firma.