| anonim_4396 a întrebat:

Am lucrat 9 luni la o firma, dupa care mi-am bagat lichidarea si in aceeasi zi m-am angajat la alta firma. Nu am lucrat decat 7 zile, si mi-am bagat lichidarea. Pot beneficia de somaj acum?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce intelegi prin "mi-am bagat lichidarea". Potrivit Legii nr. 76/2002, art. 17, lit. a) beneficiaza de somaj numai persoanele carora le-a fost desfacut contractul de munca din motive neimputabile lor, nu si cei care si-au dat demisia din proprie initiativa. De asemenea trebuie sa indeplineasca si conditia privind stagiul de cotizare la asigurarile sociale. Numai bine!

| EUSIATIT a răspuns:

NU categoric nici somaj la prima firma la care ai lucrat nu aveai dreptul dar la a 2 a
trebuie sa ai lucrate 12 luni in 24 de luni. sper ca ai inteles

| Gentiana a răspuns:

Nu cred.