Întrebare recomandată | adolfina a întrebat:

Daca firma la care am lucrat nu a platit, desi mi-a retinut, contributia pentru fondul de somaj, pot beneficia de ajutor de somaj?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti, daca indeplinesti conditiile. Nu este vina ta ca firma nu a platit contributia retinuta.

| adolfina explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc.
Daca este in executare silita e la fel, nu?
Cum verific daca mi-a fost inregistrat contractul de munca la ITM?
Contractul pe care mi l-a dat nu are stampila de la ITM.
La asigurarile de sanatate figurez ca asigurat, dar...

| darrio2007 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si conditiile sunt ca firma sa fi platit contributia la somaj pentru angajat.Nu iti face nimeni cadou ajutorul de somaj.Acum sunt exact in aceasta situatie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru adolfina):

1.Da, este la fel.
2.Intrebi la ITM. Daca te-ai angajat dupa 1.01. 2011 nici nu trebuia inregistrat contractul la ITM ci trebuia transmis doar registrul general de evidenta a salariatilor.

| Ioandelasal a răspuns (pentru darrio2007):

Nu exista o asemenea conditie in legea 76/2002.

| darrio2007 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Iti spun ce mi s-a intamplat faptic, nu scriptic.Nu mi s-a platit si nu am beneficiat de somaj. Punct.

| Ioandelasal a răspuns (pentru darrio2007):

Trebuia sa-i dai in judecata. Daca firma ti-a retinut contributia inseamna ca tu ai platit-o, este doar problema firmei ca nu a virat contributia retinuta si aceasta trebuia pedepsita si nu tu.
Citeste legea nr.76/2002, cu md.si compl. ulterioare si o sa constati ca nicaieri nu se prevede ca nu beneficiaza de indemnizatie persoanele carora le-a fost retinuta contributia dar nu a fost virata de firma.

| darrio2007 a răspuns:

Doar daca societatea a platit pentru tine 12 luni din 24 de luni lucrate.In alte conditii nu beneficiezi.