| imihaistoian a întrebat:

Am niste banuti si vreau sa scot o dobanda cat mai mare daca ii las la banca, imi fac cont de economii, de depoziit? care este cea mai buna banca la dobanzi dar sigura?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu dobanzile pentru depozite dar te poti uita pe finzoom.ro sau pe site-urile oficiale ale bancilor.
Toate bancile din Romania sunt sigure, toate participa la fondul de garantare a depozitelor, asa ca toate depozitele in limita a 100.000 euro sau echivalent in lei sau alte valute sunt asigurate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca dai de o dobanda care se aproprie de 1% pe an sa fii super fericit. Tinutul banilor la banca in conturi de economii e mai multe pentru siguranta lor nu pentru profit

| johnnny123 a răspuns:

Dobânzile acordate de băncile din România nu acoperă nici rata inflației. Ca să nu mai vorbesc de zecile de comisioane pe care banca le încasează și care ciupesc tot din economiile tale. La final vei avea mai puțini bani decât ai depus.

Singurul motiv pentru care trebuie să ții banii în bancă este ca să nu-ți spargă hoții casa. Dar de înmulțit nu se vor înmulți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BCR e cea a mai buna banca in domeniul asta,pentru ca e ultima banca care ar putea falimenta,fiind investit capital de stat. Iar in legătura cu dobânda, mare lucru nu câștigi, deoarece pentru un depozit și pentru orice alt cont de genul, se percep comisioane de administrare, care se scad din dobânda.