| Anonim420420 a întrebat:

Salut! Am un cont de economii la BT și am o dobânda anuală de 5, 5%.
Un cont de 40000 lei. Este aceasta cea mai buna alegere? Nu ma interesează alt tip de investiții.
La ce banca am cea mai buna dobânda la acest tip de economii? (Cont de economii)
Thanks.

Răspuns Câştigător
| Salvadore1889 a răspuns:

Am înțeles că nu te interesează alt tip de investiții, dar poate ar trebui. Din dobânda de 5, 5 la sută se scade impozitul de 10 la sută pe profit, deci în final beneficiul este mai mic. În cazul tău, daca retragi banii după un an, vei fi câștigat net 1980 lei.
La ING au 6 sau 7 la sută pentru depozitul la termen.
Dacă nu ai nevoie de bani o perioada, poți cumpara titluri de stat Tezaur. Dobanda pe un an este 7, 2 la sută și nu se impozitează. Practic îți primești banii înapoi + dobândă la sfârșitul lunii martie 2024.
Era sa uit, și la TBI este o ofertă interesanta la conturile de economii, te sfătuiesc sa cauți

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Tu de fapt pierzi bani.
Inflația e de două cifre, și banca îți oferă doar 5%. Ghici unde e de fapt afacerea.

| Frank51 a răspuns:

Eu la Raiffeisen am 7.5%, nu știu dacă la alte bănci sunt și mai mari.

| Anonim420420 explică (pentru Frank51):

Aceea este dobânda la un depozit la termen. Este un alt instrument de economisire.
Eu sunt interesat strict de "cont de economii" in care nu am nicio obligație legată de depuneri. Mersi frumos de răspuns oricum. Mai astept răspunsuri. In special de la utilizatorii bcr

| DeMicUnCălător a răspuns:

E Ce-a mai proastă investiție.
Banii se devalorizează iar acei 5.5% anual nu va compensa inflația și devalorizarea.
Dacă vrei siguranță și profit, Cumpără o garsonieră sau apartament și pune la chirie.
E Doar părerea mea. nu trebuie s-o urmezi