| Buleala89 a întrebat:

Am o bijuterie din aur (sper, e de cativa ani in posesia mea si nu s-a deteriorat deloc, doar ceva zgarieturi) dar problema e ca este foarte veche, primita de la o bunica care o are si ea de ceva timp si nu are stanta, sau cel putin nu una descifrabila. Iar chestia e ca am nevoie de niste bani urgent. Stie cineva daca as putea sa o duc la un amanet?
P.S. Ce ar trebui sa reprezinte stanta in loc la un cod gen 585, 14k, etc. Eu am o paranteza rotunda iar sub ea o liniuta e destul de sters.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Aurul trebuie sa aiba un marcaj, de regula un numar din 3 cifre. Numarul indica in miimi continutul de aur din aliaj.
Testarea veridicitatii aurului se poate face la bijuterii, cu asa numita "apa regala", un amestec special de acizi.
Eu unul n-as da o asemenea bijuterie veche, de familie, la amanet, vei primi o suma modesta fata de valoarea reala (aurul+manopera+vechime+amintire de la bunica...). Ti se va oferi doar o particica a valorii de aur brut si risti s-o pierzi daca nu poti achita datoria la timp!

| Violleta2022 a răspuns:

Poate ca nici nu-i aur, sau este doar suflata. Mai bine mergi la o bijuterie si ceri sa-i faca un test de aur.