| Marck94 a întrebat:

Am o situatie proasta ca nu stiu ce sa mai fac de acum inainte. Sunt suparat, necajit ca imi doream sa fiu cineva, sa am o meserie frumoasa pe gustul meu. Dar sunt angajat unde nu imi place deloc, stau zilnic pe ganduri si sunt foarte confuz ca nu stiu ce meserie as alege, imi doream sa fiu asistent farmacist, ba bucatar, ba frizer. Sunt confuz asa. A mai patit cineva exact cu aceeasi situatie?

7 răspunsuri:
| Daniel09857 a răspuns:

Sincer sa fiu nu am patit asa ceva, dar iti dau un safat, dezvolta-ti increderea in sine si vei vedea ca totul se schimba, daca ai nevoie de o conversatie in privat nu ezita sa imi scrii, poate gasim un raspuns

| Curioasa12349 a răspuns:

Si eu sunt confuza, nu stiu ce sa fac in viata, dar uite. Gândește-te in primul rand la scoala, ai urmat o facultate? Ai terminat liceul? Ai luat BAC-ul? Pai bine, daca ai indeplinit conditiile astea, gandeste-te la materia pe care ai iubit-o. chimie? Ti-ar placea sa fi chimist? Foarte bine! Cauta domenii in care chimia ajuta. Sau iti placea informatica/matematica? IT-ist sau prof de mate (desi in Romania meseria asta nu e foarte bine platita.)
Nu ai facultate? Pai, fa ceva care nu necesita o facultate, chelner sau ceva de genul.
Inapoi la meserii care sunt bune pentru tine daca ai facultate.
Daca iti place sa ajuti lumea, fa-te medic, chirurg (pentru asta iti trebuie doctorat din cate am inteles eu) sau nu stiu. Habar nu am crying cauta ceva ce iti place sa faci, caci la munca, cel mai important e sa iti placa ceea ce faci, salariul e pe locul 2. Cam astea sunt sfaturile mele!

Răspuns utilizator avertizat
| BlackRose03 a răspuns (pentru Marck94):

Degeaba ai bacul luat daca n-ai facut o facultate.
Vrei o meserie care sa-ti placa si sa ai parte de un venit decent?
FA O FACULTATE
Este singurul sfat pe care ti-l pot da.

| Curioasa12349 a răspuns (pentru Marck94):

Mie? Vreau sa devin IT-ist. Sunt ambitioasa, vreau sa fac facultate si doctorat, sa nu-mi lipseasca nimic in viitor happy

| Teodora_Elizabeth_1998 a răspuns:

Buna, da am patit eu doar ca pentru asta ar trebui sa consulti. un psiholog, funda?

Răspuns utilizator avertizat