| anonim_4396 a întrebat:

Am o vechime in munca de 24 de ani. si cu data de 14-09-2009 sunt in somaj.Agajataorul trebuie sa imi elibereze o adeverinta de venit brut pe ultimile 12 luni. Daca in cursul acelui an am avut concediu medical ma afecteaza la somaj deoarece pe adeverita nu mai am salariul brut ca pe fluturas? Angajatorul este obligat sa treaca venitul brut ce mi se revenea si cu concediul medical de max 10 zile din lunile respective?

5 răspunsuri:
| canarita a răspuns:

Bineinteles... daca nu, faceti plangere imediat la Protectia Muncii... aveti grija sa aveti contractul de munca si fluturasii anteriori

| machupicchu a răspuns:

Se ia in calcul numai venitul brut cuvenit pentru activitatea desfasurata la locul de munca respectiv.

| asko a răspuns:

Nu te afecteaza, cat esti in concediu medical beneficiezi de toate drepturile

| fabiola a răspuns:

Nu te afecteaza, este dreptul tau sa beneficiezi de C. M. atunci cand este nevoie, de aceea platesti contributii pentru sanatate!

| lucrir a răspuns:

Nu te afecteaza c. m. iar somajul se calculeaza la ce ai scris pe cartea de munca, trebuie sa ai lucrate 12 luni din 24 luni continue(fara intreruperi pe cartea de munca). Somajul se calculeaza astfel 75% din minimul pe economie +5%din salariul pe care l-ai avut( in cartea de munca).