| cosmondel a întrebat:

Cum se calculeaza concediul medical avand in vedere ca in ultimile 6 luni am avut un salariu brut de 670 lei brut si respectiv 510 net.precizez ca am avut concediu medical 15 zile.lucrez in domeniu paza.multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Concediul medical se calculeaza conform art.17 din OUG 158/2005, citez:
"ART.17.(1) Cuantumul brut lunar al indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca se determina prin aplicarea procentului de 75% asupra bazei de calcul stabilite conform art. 10.
(2) Cuantumul brut lunar al indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca, determinata de tuberculoza, SIDA, neoplazii, precum si de o boala infectocontagioasa din grupa A si de urgente medico-chirurgicale stabilite in conditiile prevazute la art. 9, este de 100% din baza de calcul stabilita conform art. 10. "
Baza de calcul este media salariului brut lunar pe ultimele 6 luni.
Calculul se face inmultind 670 lei cu procentul de 75% (daca a fost boala obisnuita), rezultatul se imparte la numarul de zile lucratoare din luna in care ai avut concediul si apoi rezultatul se inmulteste cu numarul de zile lucratoare din cele 15 zile de concediu. Nu se iau in calcul zilele legale de odihna ori sarbatorile legale. Numai bine!

1 răspuns:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna!
uite aici un link despre ce te intereseaza!
http://legislatiamuncii.manager.ro/......dical.html