| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o rugaminte la voi T.p.U.
aici nu e de funda ci o intrebare...
daca platesc cartea de munca la cineva ce avantaje am?
Adica nu muncesc si imi permit sa platesc la cineva, cum se procedeaza? rog ajutati-ma.

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Carnetul (nu cartea) de munca a fost abrogat incepand cu 1.01. 2011 si cele existente au fost restituite titularilor.
In prezent exista, pentru salariati, contracte individuale de munca. Acestea se inregistreaza intr-un Registru general de evidenta al salariatilor, in format pe hartie si electronic si se comunica la ITM.
In mod legal nu se poate plati pentru a avea CIM.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Ba da, scuze...un prieten de al meu a platit si era vorba de 300 ron, pana el nu a mai platit de 2 ani...

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Inseamna ca a facut o ilegalitate.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Uite aici...

http://megaajutor.bizoo.ro/......i-trebuie/

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Se pare ca ai citit intrebarea dar nu si raspunsurile.
Acolo este vorba de contributia pentru pensie, nu de carnet de munca sau contract individual de munca.
Daca intrebai asta ti-as fi spus ca se poate incheia un contract cu Casa Judeteana de Pensii Publice, pentru a avea stagiu de cotizare la pensie. Tot asa se poate incheia contract de asigurare de sanatate si de somaj.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista o varianta legala de a face asa ceva. daca stii pe cineva care a facut asta, e mai bine sa anunti politia, fiindca a comis o infractiune si poti fi pedepsit si tu pentru tainuire.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Uite aici...

http://megaajutor.bizoo.ro/......i-trebuie/

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Era valabil in 2012 si se referea strict la contributia pentru pensii. Lucrurile s-au mai schimbat de atunci.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Uite...

1. Puteti sa va asigurati la pensii, sanatate si somaj, in conditiile legii, in baza unor contracte de asigurare incheiate cu fiecare institutie in parte.

A) - Se poate asigura in sistemul public de pensii, pe baza de contract de asigurare sociala, orice persoana care doreste sa-si completeze stagiul de cotizare si/sau să îşi completeze venitul asigurat.
- Conform prevederilor Legii bugetului asigurarilor de stat se plateste o contributie lunara de asigurari sociale de 31, 3% din venitul lunar asigurat.
- În conformitate cu prevederile art. 36 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, nivelul minim al venitului lunar asigurat înscris în contractul de asigurare sociala este de 804 lei, iar nivelul maxim de 11.490 lei.
- Contractul de asigurare sociala se incheie intre persoana interesata sau, dupa caz, mandatarul acesteia desemnat prin procura speciala si casa teritoriala de pensii din raza de domiciliu sau resedinta a persoanei interesate.
- Plata contributiei de asigurari sociale poate fi efectuata atat de catre titular, cat si de orice alta persoana desemnata de acesta, lunar sau anticipat, pe o perioada de cel mult 12 luni.
- Contractul de asigurare sociala se incheie in forma scrisa si produce efecte de la data inregistrarii acestuia la casa teritoriala de pensii.
- Asadar pentru un venit minim asigurat de 804 lei veti plati 252 lei lunar.

B) - Conform Legii 95/2006, privind reforma in domeniul sanatatii, pentru a beneficia de serviciile medicale oferite de stat o persoana trebuie sa se asigure in sistemul de sanatate.
- Daca are un contract individual de munca este asigurat prin efectul legii.
- Daca nu are nici un venit se poate asigura prin incheierea unui contract de asigurare cu Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate.
- Venitul minim asigurat este salariul minim pe economie (850 lei) iar contributia lunara este de 5, 5% din venitul asigurat.
- In cazul venitului asigurat egal cu salariul minim pe economie contributia este de 46, 75 lei pe luna.

C) - Conform Legii 76/2002, privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, se poate asigura în sistemul asigurarilor pentru somaj orice persoana care realizeaza venituri din activitati desfasurate potrivit legii, si care nu sunt asigurate prin efectul legii.
- Astfel de persoane pot incheia contract de asigurare pentru somaj cu agenţia pentru ocuparea fortei de munca in a carei raza teritoriala isi au domiciliul, daca au cel putin varsta de 18 ani si sunt asigurate in sistemul public de pensii si in sistemul asigurarilor sociale de sanatate.
- Venitul lunar pentru care se face asigurarea nu poate fi mai mic decat salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, stabilit potrivit legii (acum = 850 lei), si mai mare decat echivalentul a de 5 ori castigul salarial mediu brut, stabilit potrivit legii, in vigoare in luna pentru care se plateste contributia de asigurare pentru somaj.
- Contributia lunara este de 0, 5% din venitul asigurat, deci minimum este 4, 25 lei.

2. Cele ce am spus mai sus va ajuta numai la stagiile de cotizare nu si la a beneficia de concedii medicale sau de concediu crestere copil pana la varsta de 1 an sau 2 ani.

3. Daca va avea un copil sotia va beneficia de alocatia de stat pentru copii de 200 lei lunar pana implineste copilul 2 ani si apoi de 42 lei lunar pana la 18 ani.

| K0sti a răspuns:

Nu mai exista carti de munca! Cand te trezesti, poate mai pui o data intrebarea ca nu intelesaram nimic!

| anonim_4396 explică (pentru K0sti):

Eu sunt tigan din liesti sti sa scriu cat de cat in limba romana dar ce vina am eu de mam nacut in familia asta de te expirimi tu ca nu intelerasam nimic!

Atentie multa nu scriu prea bine in romaneste.

Dar nu e vina ta sa ma judeci.

Te Invat eu limba mea, poti si sa fi de Romania asta nu e problema mea, si eu m-am nascut in tiganime asta nu inseamna ca trebuie sa ma judeci...

Sunt treaz de mult...

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai nicio vina ca te-ai nascut tigan! Asta una la mana! Doi, nu am nimic cu tiganii, chiar am prieteni! Insa atunci cand iesi in public, fa in asa fel incat sa nu te faci de ras! O faci pentru tine, nu pentru altii! Altii doar vad si trag concluzii si ar fi bine ca acestea sa-ti fie favorabile! Incearca sa te desprinzi putin de pozitia sociala pe care o ai si o sa-ti fie bine!

| anonim_4396 explică (pentru K0sti):

Stimate domnule am pus o singura intrebare!
ca nu stiu cum se procedeaza.
vina in mine nu gasesti.
ca n-am pe cine sa intreb.

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer, nu am priceput nimic din intrebarea ta, asa ca-mi este greu sa-ti raspund! Ti-am spus doar ca nu mai exista carti de munca. Si asta de vreo 5 ani!

| anonim_4396 explică (pentru K0sti):

Cand vi in Galati sa ma suni...

" ca acestea sa-ti fie favorabile! Incearca sa te desprinzi putin de pozitia sociala pe care o ai si o sa-ti fie bine!"

ma cunosti? te rog daca ajungi prin Galati sa ma suni.

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te cunosc! happy
Acolo m-am referit la faptul ca ai zis ca esti tigan! Pentru mine nu are nicio importanta asta! Vroiam sa-ti spun sa te eliberezi de stigmatul asta, in viata conteaza sa fii om, cum ai zis si tu, nu ai nicio vina! Insa vei avea o vina daca nu incerci sa evoluezi! Atentie, evoluat nu inseamna numai bani!

| anonim_4396 explică (pentru K0sti):

Bun dar fara bani recunoaste ca nu poti trai?!

| anonim_4396 explică (pentru K0sti):

Am avut prietene romnce, nu una bine n-am fost casa nova dar sa stii ca erau numai si numai pe interes...

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect, dar nu totul se rezuma la bani! E o optica gresita! Incearca sa fii bogat si spiritual! Asta e cea mai mare bogatie si pe care ar trebui sa o lasi mostenire si urmasilor tai! Banii acum sunt, maine nu mai sunt, in schimb cealalta ramane si te poate ajuta sa recastigi ce ai pierdut!

| anonim_4396 explică (pentru K0sti):

Nu o lua in nume de rau daca si vei fi si treci prin Galati nu ezita sa ma suni, te rog frumos.in orice parte cand ai intrat in Galati danut unde ne intalnim,.

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai vezi...asta ar trebui sa-ti spuna multe! Si sa tragi invatamintele de rigoare!

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, mersi! happy
Nu stiu cand ajung pe acolo, dar pana atunci, ne mai auzim pe aici!