| Edenline a întrebat:

Am un anunt pe care nu-l inteleg, cum de s-a ajuns la rezultatele acelea. Deci :
Sa spunem ca mi-am cumparat o casa cu 100000 euro, am dat avans 20000 euro si am luat împrumut 80000 euro la o rata a dobânzii de 8%, pe 30 ani.
Daca plătiți împrumutul la termen, adică intr-un interval de 30 de ani, veti plăti 212323 euro - împrumutul si dobândă, din care scadeti cei 80000 pe care i-ati primit. Prin urmare, dobândă este de 131323 euro. Ciudat ca suma de 131323 euro reprezintă un procent de 160 %.
Dau funda! Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Dobanda de 8% este pe an. Calculul dobanzii pentru 30 de ani se face astfel:
Imparti suma de 80000 la doi si iti da 40000. Calculezi 8% din aceasta suma si iti da 3200. Inmultesti 3200 cu 30 (ani) si iti da 96.000. Asta ar fi dobanda daca imprumutul este cu dobanda fixa. La aceasta se mai poate adauga un comision lunar.
Daca dobanda nu e fixa sau e fixa doar o perioada, aceasta se poate modifica in functie de robor.
Trebuie sa mergi la banca sa-ti explice de ce este diferenta dintre 96000 si 131323.

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Restu din ce spune cineva pe aici, cred ca este din dobanda la dobanda, tu platind suma minima.In primii 10 ani sa zic asa cred ca tu vei plati doara usa de la intrare laughing asta daca mentii suma minima de platit.
Asa ca fa ceva si da de 10 ori cat e minim, asa vei reduce mult.Asta e, las ca acum or sa vada si romanii cum este sa platesti rata la casa toata viata laughing