| numesiprenume0 a întrebat:

Daca o garsoniera este 70000 euro, iar eu ofer un avans de 5000 euro care va fi rata pentru 60 luni? Și din rată cât reprezintă dobânda. Mulțumesc! Ofer funda!

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de dobanda bancara pe care o ofera banca, pe cati ani iei imprumutul bancar, ca-i aproape imposibil sa platesti un mortage la casa in 5 ani (60 de rate), mai ales ca valoarea este in euro, care urca si scade drastic, in fiecare an si in primii ani platesti 90% numai dobanda bancii si doar 10% casa.

Mergi la 2-3 banci si pune-i sa-ti calculeze, ca acolo se baga si risc si asigurarea samd.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu cumva iei credit prin vreun program prima casa, esti obligat de lege sa dai 15% avans adica in cazul tau 10500euro, deci ramai cu 59500 de creditat.

Acum presupunem ca a scris cirect 60 luni

Dobanda cea mai buna pe piata acum e la 5.89 fixa pe 3 ani ceea ce inseamna ca vei plati o rata de am 1150 euro / luna sau 5700 ron pe luna.

| StoicAnalysis a răspuns:

Garsoniera la 70.000 euro? Unde asta?

| suntserios a răspuns (pentru StoicAnalysis):

In jumate de Bucuresti

| StoicAnalysis a răspuns (pentru suntserios):

M-am uitat si eu sa vad despre ce e vorba, si sunt asa doar alea din blocuri nou facute cu 40-70 mp. Normal ca o sa coste atat. Dar majoritatea am vazut cas pana in 50.000 euro.

| suntserios a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Pai alea noi... ca altfel ce sens ar avea sa dai atatia bani pe o garsoniera veche

| StoicAnalysis a răspuns (pentru suntserios):

Mai pui niste bani si iti faci o casuta

| Simpatic a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Si mie mi se pare enorm de mult pentru o garsoniera, dar na si Bucurestiul are meltenii sai care traiesc din indemnizatii si din faptul ca tasu si masa le-au lasat cate 2 apartamente, iar ei acum traiesc din chirie.

Asa ca draga @ numesiprenume0 este prea mult pentru puterea ta de cumparare sa dai pe o garsoniera 70k euro daca o poti cumpara doar in rate, faptul ca vrei si in 60 de luni, trebuie sa ai un salariu de minim 3000 de euro/luna daca zic bine!
Nu se justifica acest pret de 70k euro per garsoniera, dar este aproape de adevarul din afara, adica nici sa dai pe un apartament cu 3 camere 70.000 de euro cand un porsche "chel" costa la fel, preturi de astea derizorii sunt in marea majoritate a oraselor exceptand Cluj-Napoca, Bucuresti si Timisoara, unde preturile sunt sus.
Cu alte cuvinte in unele parti e foarte scump raportat la situatia medie din tara, in altele e prea ieftin si toti calicii au devenit proprietari...de fapt sunt sarantoci care prin afara sunt salahori iar aici si-au facut vile de alea de nu se mai termina, bineinteles ca casele lor le-au ridicat in 15 ani, dar nu asta e important happy

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Simpatic):

Daca vrei sa stai in zona Bucurestiului, Mai bine mai pui niste bani, iti cumperi un petic de pamant de vreo 100/200 mp si iti faci o casuta pe el. Iesi mult mai bine decat sa stai intr-o garsoniera unde ai parte de galagia vecinilor din jur.

| suntserios a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Garsoniera de 70.000 se afla foarte probabil în zona centrala a Bucureștiului sau zona foarte accesibila către zona centrala a Bucureștiului. De obicei cu magazin metrou și transport in comun în raza de 5 minute.

O casa cu 70.000 euro o faci la 20 km de Bucuresti. Sau îți iei doar pământ din banii aia.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru suntserios):

E unul din dezavantajele de a sta in zona Capitalei.

| johnnny123 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Cu o căsuță în afara orașului ieși mai bine doar dacă nu prea ai treabă în oraș.

Dar dacă ești nevoit să ajungi zilnic în oraș la job, dacă ești obișnuit să ieși la o bere în oraș, să-ți faci cumpărăturile în oraș și așa mai departe, asta presupune să-ți petreci trei ore pe zi în trafic. Ceea ce nu este nici plăcut, nici ieftin.

Cunosc oameni care au încercat varianta cu căsuța liniștită la 30 km de București (și care credeau că va fi de vis), dar după un an i-a terminat timpul petrecut în trafic.

Chiar și activitățile banale pentru oamenii care locuiesc în oraș, ca ieșitul la o terasă sau mersul la un control medical, pentru ei erau o excursie.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru johnnny123):

De aia nici nu merita sa stai in capitala sau in apropierea ei. Daca stai in capitala, ai parte de aglomeratie, ambuteiaje, taxe mai mari, preturi la imobile mari si ele, etc. Daca stai pe langa capitala, iar nu e bine, ca e aproape la fel. Cu banii astia, poti sa-ti duci o viata foarte buna in Iasi, Brasov, sau alte judete mai bunicele. In Bucuresti te duci doar daca ai bani de aruncat incat sa traiesti relaxat si bine.