| anonim_4396 a întrebat:

Dobanda de politica monetara e totuna cu rata dobanzii la care se refera criteriul de adoptare a monedei Euro?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este totuna, sunt foarte diferite.
Dobanda de politica monetara este un instrument intern al BNR, stabilit in fiecare luna de aceasta si aplica pe plan intern.
Criteriul de convergenta a ratei dobanzilor se refera la dobanzile pe care le plateste statul pentru imprumuturile luate in baza emiterii unor titluri de valoare, cum sunt obligatiunile. Numai bine!