| Frederick a întrebat:

Am un site foarte, foarte popular.
Cu aproximativ 10.000 vizitatori unici pe zi și 300.000 vizitatori unici pe lună.
Îmi puteți spune cum pot face să scot bani din el?
Am încercat Google AdSense, dar nu îmi acceptă contul.
Ce alte modalități există prin care pot scoate bani din site?

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Despre ce site e vorba? Imi poti da un PM, auditul SEO ti-l fac moca, discutam dupa aia ce si cum.

| costan a răspuns:

Care este adresa blogului tau? si de ce nu iti acepta contul cei de la AdSense?

| Lukiano a răspuns:

Afiliere: eMAG, 2parale etc.;
Vanzare spatiu de publicitate;
Vanzare linkuri dofollow sau advertoriale;
Gandeste-te cam ce ar fi dispusi sa cumpere vizitatorii siteului tau, fa-ti un shop online cu acele produse sau servicii si fa-le publicitate pe site.

Ar fi fost util daca ne-ai fi spus ce anume contine siteul si daca ni l-ai pune si la dispozitie sa il avaluam.

Oricum cei de la AdSense si daca te vor accepta nu vei face mare lucru. Sa facem un calcul simplu:
Daca ai un site de jocuri sau in general in domeniul divertismentului iar statisticile arata ca ai aprox. 300.000 de vizitatori lunar pe site cu o rata a click-urilor pe anunturi de 1% (rata per vizitator, nu per afisari), asta inseamna undeva la 3000 de click-uri lunar. Cei de la google nu iti vor plati in medie mai mult de 0, 05 euro/click, deci asta inseamna aprox. 150 euro lunar. Ceea ce mi se pare destul de putin pentru un site cu atat de multi vizitatori. Nici marketingul afiliat nu cred ca va fi o solutie prea profitabila. Cea mai buna idee este sa vinzi chiar tu publicitate sau sa iti faci shop cu produse sau servicii cautate de vizitatorii siteului tau.

Sper ca ti-am fost de ajutor!