| alessia_7383 a întrebat:

Am vazut pe net multe anunturi care suna asatonguefa oferim imprumuturi fara garanti, doar cu contract notarial in baza art 1576 ( imprumuturi de bani intre persoane fizice ). suma maxima 20.000e. dobanda 20% pe an. minim un an. ne deplasam in toata tara si strainatate in maxim 24h de la solicitare. rugam si oferim seriozitate.
Data adaugarii: 23 Jul 2011
Telefon: 0754774026
Judet: Bihor
Localitate: Oradea
Pret: 60, 00 EUR
Care e treaba cu ei sunt camatari sau credeti ca ar putea fi periculos un astfel de imprumut?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Art.1576 Cod civil contine definitia imprumutului, astfel ca asta nu inseamna nimic. Daca nu este o IFN ori banca atunci, prin dobanda de 20% pe an, se incalca prevederile OG nr.9/2000, privind nivelul dobanzii legale, art.5, potrivit carora "In raporturile civile dobanda nu poate depasi dobanda legala cu mai mult de 50% pe an." In prezent dobanda legala este de 6, 25% pe an astfel ca, in mod legal, se poate percepe doar o dobanda de 9, 375% pe an. Asa fiind inscrierea in contract a unei dobanzi mai mari este nula de drept, potrivit art.9 din actul normativ amintit.
Fata de aceste prevederi legale se poate spune ca respectivii sunt camatari. Numai bine!

5 răspunsuri:
| PetreConstanta a răspuns:

Stai cuminte nu lua imprumut Este un sfat

| a1doru a răspuns:

E vreun excroc.te pune sa trimiti cei 60 euro si pe urma dispare ca magarul in ceata.rolling on the floor

| Edw08 a răspuns:

Un fel de camatari legali.NU cumva sa ai increderewinking straight face

| alessia_7383 explică:

Eram curioasa doar si tot din curiozitate am dat un telefon sa vad ce fel de persoana imi raspunde. abia acum am vazut raspunsurile voastre si da cred si eu ca sunt niste excroci. asa ca feritiva de asa ceva si merci mult de raspunsuri

| alessia_7383 explică:

Nu... laughing eu m-am dat la telefon ca o persona interesata de un imprumut si mi-a zis sa trimit 400 roni (drumul+contractu la notar) ca altfel nu are nici o garantie laughing e de ajuns sa ii auzi cum vorbesc ca sa iti dai seama ca sunt niste excroci