| kanajambe a întrebat:

Angajatorul verifica in general informatiile referitoare la liceu? Spre exemplu daca ai facut o scoala de arte si meserii si nu un liceu teoretic, verifica inainte de angajare sau te cred pe cuvant?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Angajatorul iti va cere actele de studii si din ele rezulta ce scoala ai facut.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ii pasa nimanui ce liceu ai facut, decat deca e vorba de vreo scoala profesionala care te a specializat in ceva

| kiri11 a răspuns:

Angajatorul pentru inceput se uita in CV. Depinde de preferintele fiecaruia. Daca te duci sa lucrezi ca vanzator de ziare, im Mc donald sau rebu nu ai nevoie de scoala. Poate mc cere cel putin 8 clase dar nu cred. Pentru pretentii mai mari trebuie sa-ti faci un cv unde treci toate studiile tale, potentialul pe care il ai si cateva caracteristici.(si aici da, sunt importante si studiile pe care le ai)

| Brotacelul a răspuns:

Inainte de a semna contractul trebuie sa le duci anumite documente, printre care se numara si diploma de studii. Daca dupa liceu ai finalizat si alte studii (colegiu, postliceala sau mai stiu eu ce), atunci trebuie sa duci doar diploma de acolo, nu si cea de la liceu.
Insa, daca liceul este ultima scoala absolvita, atunci trebuie sa le prezinti diploma de acolo.