| nashu40 a întrebat:

As dori sa-mi spuna cineva care stie, detalii despre infiintarea unui S.R.L. Am sunat la Registrul Comertului dar era aproape de terminarea programului si cei de acolo au fost cam evazivi.
In mare am inteles despre ce e vorba,dar as dori sa aflu mai multe amanunte si nu mai am rabdare pana luni.
Asadar, stiu ca totul costa 800 de lei, iar inregistrarea numelui firmei 72 de lei. Mi s-a spus sa ma prezint la ei cu actele locatiei unde va fi sediul firmei,dar eu as mai vrea sa stiu urmatoarele:
-Exista formulare tip pentru asa ceva,adica referitoare la sediul central? Sau pur si simplu ma prezint cu actele de proprietate sau de chirie?
-Capitalul social il depun la R.C. in momentul cand infiintez firma sau trebuie sa-l depun in alta parte si aduc dovada?
-Am vrut sa verific la R.C. de care apartin ca nu cumva denumirea sa nu fie inregistrata de altcineva,dar cei de acolo mi-au spus ca se verifica pe plan national,nu la ei, fara a da mai multe detalii. Unde pot verifica sa ma asigur ca nu mai detine cineva o firma cu acelasi denumire?
In mare cam astea ar fi. Daca cineva stie mai multe detalii legate de aceasta problema il/o rog sa imi spuna.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu exista formular tip pentru sediu, este destul sa duci actul de proprietate sau de folosinta (contract de inchiriere, de comodat, etc).
2.Capitalul social se depune la o banca si duci foaia de depunere.
3.Cauta pe internet cu denumirea pe care o vrei pentru firma.