| hashe86 a întrebat:

Ati participat sau ati participa la vreun program Work&Travel?!
Merita din punct de vedere financiar?
Ca experientza sunt convins ca merita
Angajatorii/ firmele organizatoare sunt serioase?
As dori cateva opinii
multumesc

Răspuns Câştigător
| bubu04 a răspuns:

Eu am participat (SUA) și nu regret deloc. Din punct de vedere financiar, depinde ce înțelegi tu prin "merita". Eu am câștigat în total în jur de 6000-7000$, scăzând chiria (puțin peste 1000$), mâncarea, micile distracții, cumpărăturile, cadourile aduse celor de acasă etc nu am rămas cu mare lucru, dar asta depinde doar de tine... Majoritatea celor pe care i-am cunoscut acolo nu au venit cu foarte multi bani acasă, dar știu și persoane mai norocoase care au venit cu peste 7000$. Am zis norocoase pentru că au avut norocul să gasească secand job-uri mai bine plătite. Eu am avut 2 job-uri doar 1 lună și jumătate, în rest am muncit într-un singur loc. Angajatorii au fost serioși, deși nu toate lucrurile au fost întocmai cum ni le relataseră la interviu. Cazarea, care a fost asigurată de angajator (contra cost 80$/saptămână), a fost mai mult decât decentă (aș fi mai mult decât multumită să am o asemenea casă aici). Acolo am avut momente în care mi-am dorit să nu fi mers niciodată, mai ales la început. Americanii sunt foarte diferiți de români. Dacă vrei să mergi trebuie să ții cont de faptul că nu vei fi angajat pe post de manager și că s-ar putea să fi pus în situația de a face lucruri care nu țin neaparat de postul pe care îl ocupi și că fiecare dolar pe care îl vei câștiga va fi binemeritat. Cred că această experientă depinde de abilitatea fiecăruia de a se descurca și de personalitate. Dacă vrei să încerci eu îți recomand să o faci, doar să te interesezi înainte de compania la care vrei să aplici.

2 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Eu una nu as participa. Un amic a fost cu un astfel de program, l-au sclavagit pe acolo si pe salariu mai mic decat promisesera, dupa ce si-a achitat tot, a ramas cu 10 dolari la intoarcere. Fara mese, cazarea nasoala. Nu vreau sa generalizez, cred ca depinde de cum se descurca fiecare, dar ar fi bine sa nu pleci doar in baza promisiunii firmei, ci sa fii flexibil si sa iti cauti pe acolo alt job, daca vrei bani. Ca experienta, merita, ca orice experienta merita. Insa tipul asta nu a avut prea mult timp sa vada tara, asa cum spera. Macar daca ar fi ramas cu asta.

Răspuns utilizator avertizat