| anonim_4396 a întrebat:

Azi a trecut un an de la moartea tatalui meu.In timp ce mama dormea l amiaza ea a visat ca era la fabrica (serviciul) si dintr-o data a aparut tatal meu cu o floare in mana.era foarte rara. i-a dat-o si apoi a pupat-o.era foarte grabit.PS:floare nu era inflorita; cand a atins-o s-a deschis c o margareta, Stie cineva cum se cheama? In fine, ce credeti ca inseamna acest vis? ca e multumit? eu asa cred.astept parerile voastre.

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

Condoleante!
Ce pacat ca visele nu sunt adevarate decat in mintea noastra. E un vis frumos cel pe care l-a avut mama ta si cu siguranta tatalui tai ii este bine acolo unde.Se intampla deseori ca oamenii sa isi viseze rudele decedate si ele sa le transmita ceva, dar cred ca aici nu e cazul de asa ceva.Se vede ca tatal tau a iubit-o mult pe mama ta, si vrea sa stie ca inca o mai iubeste chiar si dincolo de moartehappy

10 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Asta e un semn ca tatal tau de acolo de sus vegheaza asupra voastra.

| EUSIATIT a răspuns:

Floarea c a o margareta este.[gerbera] cred. iar visu? nu pot sp ce inseamna. poate doar pentru ca s a gindit la el pentru ca a implinit 1 an ai sp. ia ti facut [parastas] sau,, poate astepta sa mearga mama la cimitir in cazul in care a uitat si nu a mers./[si.vise,,]

| arrriadna a răspuns:

Salut. Eu zic ca a fost un salut si o multumire. Cred ca i-a transmis ca e alaturi de voi. Probabil mama ta a avut nevoie de o incurajare.
Stiu ca pare SF, dar eu spun despre mama cand imi apare in vis ca "a venit de la mare distanta si si-a lasat treaba ei din univers ca sa ma viziteze". (a murit de 5 ani juma'te). Mi s-a intamplat intr-o perioada f dificila (riscam sa pierd sarcina si era musai sa stau intinsa, plus ca ma chiauneau medicamentele) sa o visez des si barbate-meu spunea ca radeam in somn. Pur si simplu "ma tinea de vorba" asa cum si aveam nevoie.

cami
| cami a răspuns:

Ziua de astazi chiar se cheama "sambata mortilor". Este foarte bine ce a facut mama ta, eu cred ca este mutumit de voi, si ca de acolo sus va iubeste si vegheaza.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Cu siguranta aceasta pierdere a fost foarte grea pentru mama ta. Daca a avut taria sa mearga mai departe, in mod sigur i-a fost motivata de existenta ta. Si de credinta. Gandul ca tatal tau undeva exista, i-a dat puterea sa supravietuiasca. In mod sigur o comuniune exista intre sufletele de aici, de pe pamant, care inca mai poarta cu ele un trup, si intre cei care au trecut deja pragul acestei vieti. Chiar daca in timp intervine estomparea durerii sau uitarea, aceasta ni se intampla noua, celor de aici. De acolo totul este privit in alta lumina. De aceea nu intamplator se fac si pomenirile. Au rostul lor, pe care de cele mai multe ori nu il intelegem. Acea floare din vis as privi-o ca pe o multumire pentru parastasul facut, ca pe un ajutor pentru viitorul apropiat si ca pe un semn al dragostei pe care sufletul tatalui tau o poarta in vesnicie pentru voi. Eu consider un privilegiu sa-i mai poti visa pe cei dragi, care nu mai sunt printre noi. Drept raspuns al dorului nostru coplesitor de mare, ei ne dau sansa sa-i mai vedem doar cand mai vin din cand in cand in vis la noi. Va doresc multa putere sa treceti prin aceasta viata asa cum si tatal tau ar fi vrut si va doresc de asemenea sa nu-l uitati niciodata.

| SelenaDesire a răspuns:

Nu-l baga in seama, se poate sa fi fost un simplu vis.

| mrsolo a răspuns:

Daca spui ca floarea nu era inflorita huh si a inflorit deodata e un semn de iubire, in general florile sunt semnificative dragostei si a umanitatii, eu cred ca e un semn de o noua nastere happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scuzati greselilebig grin : "cand a atins-o s-a deschis ca o margareta" si "floarea nu era inflorita".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am mers si la cimitir si la biserica!

| lili_1429 a răspuns:

Du-te si tu la biserica si roaga-te pentru el.