| Andreeamiruna67 a întrebat:

Bun. Deci am pus niște produse pe olx.
Am primit un link de la cineva in care sa scriu datele de pe card ca sa pot primi banii.
Si mi-a trimis un ss in care spune ca trebuie sa am minim 500 de lei pe card ca sa pot primi bani de la el/ea.
Adica nu e ca si cum trimit eu bani, trebuie sa primesc pe card.
Iar acum cel care vrea sa cumpere produsul spune ca daca anuleaza tranzacția va fi amendat iar eu trebuie sa plătesc amenda si sa o rezolvam in instanta, i-am spus ca banii ii pot primi si prin plic iar el tot spune ca nu poate sa anuleze tranziția.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii de ce spune ca nu poate anula tranzitia? Are el smecheriile lui.Astea sunt smecherii care te fac sa ii dai codul, astfel putand sa-ti ia(sper ca asa se pronunta corect) apoi banii de pe card.Sa nu ai incredere in nimeni. ABSOLUT NIMENI.Nu ai cum...Nu e posibil sa ai un client care sa prefere sa ii dai codul. Daca era client corect intreba mai intai din prima cum doresti tu banii.Stii cum iti dispar banii din cont daca ii dai datele personale? ABRACADBRA SI BUM! Cand te duci undeva o sa te trezesti cu 0 bani in cont.Si ala cu ce se alege? Si cu produsul, si cu banii.Sa nu ai incredere in astfel de oameni. Spune-i ca atata timp cat nu da banii cash in mana nu ii dai produsul si punct. Daca era un om corect intreba cum preferi sa iti fie platit si da...Nu te lasa pacalita.
Noroc si fi atenta in viitor!

| Panamax a răspuns:

Si inca nu te-ai prins ca este teapa?

| Andreeamiruna67 explică (pentru anonim_4396):

Aveti dreptate, nici măcar nu a întrebat cum sa fie plata.
Mulțumesc mult

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Datele de pe card nu le dai nimanui, poti doar numarul de iban sa i dai ca el sa ti trimita banii, alte informatii de pe card sau pinul sa nu le dai ca risti sa ramîi fara bani, nimeni nu are acces la datele tale personale decat tu.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Tranzactia domnule nu tranzitia, sau esti nea Nelu Iliescu, ca el era cu tranzitialaughing

| Iote a răspuns:

PACALEALA!
Nu conteaza cati bani ai tu pe card. Pot fi si ZERO lei.
Chiar toate datele de pe card le-ai dat? Inseamna ca vrea sa ti-l goleasca. ai grija.
Te ameteste cu imposibilitatea anularii si cu amenda. Daca iti mai trimite mesaje, spune-i ca vrei in instanta. Unde vei dovedi ca te inseala. Se va potoli.
Dar voi astia care vreti totul online, de ce nu va interesati dinainte de toate procedurile? Uite asa sunteti pacaliti usor. Online!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Repeta dupa mine.
1. DATELE DE PE CARD nu se dau nimanui.
2. NU poti primi bani dand datele de pe card

| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca este SCAM ca sa iti foloseasca datele de pe card la cumparaturi online.
Spune-i ca nu-i nevoie sa-ti mai pan nimic pe acel card, ca l-ai anulat deja si sa-ti plateasca numai cash la curier, cand primeste produsul.
Nu exista asemena cerere legala si nici o banca nu cere asa ceva. Este clar ca ai dat peste un tepar!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Da-l naibii de autocorector.Ma jur ca-mi vina sa-l dezactivez.