| Njb8hx8hfw a întrebat:

Buna, am 14 ani si sunt fata si vreau sa-mi iau un telefon nou ca asta nu prea mai funcționează, ai mei nu vor sa-mi cumpere unul nou si nici sa-mi dea banii sa strag... vreau sa știu daca știe cineva cum pot face bani online? Pe telefon? Va rog ajutati-ma!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 14 anisori nu poti face nicaieri bani, nici online si nici pe real, fiindca esti copil mic, protejat de lege si sub controlul strict al parintilor.

| ciuhap a răspuns:

1. Dacă ai ceva talent/ hobby, te poți înscrie în grupuri pentru tineri (ex. Artistic, sport, etc.) care te-ar plăti pentru "munca" ta. Deși sunt rare, e posibil și partea pozitivă: părinții tăi nu au dreptul de a îți "confisca" banii pe care îi câștigi pentru că sunt proprietatea ta.
2. (După cum îmi aduc aminte) la 15 ani ai voie să lucrezi la o companie legal, dar nu poți lucra cu normă întreagă, nu ai voie să lucrezi într-un mediu periculos, în fine exista câteva criterii pe care trebuie luate înainte de a te angaja undeva. Da, la 14 ani încă nu poți lucra.
3. Ajuți oameni (de exemplu vecinii) la treburi random. De exemplu când eram mic ajutam o vecină bătrână la cărat lemne și la final îmi dădea cât voia ea.

| Draagoss a răspuns:

Învață un skil (abilitate) precum, Graphic Design, Video editing, vânzări, etc. Prestează-ți serviciul afacerilor, care să te plătească bine. Va dura ceva, dar dacă stai pe lângă oamenii potriviti o sa iti fie mai usor sa obtii acei banuti. Dacă nu vrei să înveți o abilitate. Poți scrie teme pentru alții și ei să te plătească. (adică tu doar le scrii temele, nu le și gândești) Pune-te să vinzi sandwich-uri în școala ta. Spune-mi ce știi tu să faci și îți voi da mai multe idei.