| Nsnsns a întrebat:

Am 18 ani, trec a 12-a si vreau ca la anul' dupa ce termin liceul, iau bacul si admiterea la facultate sa-mi fac o afacere in it.
Pentru proiectul meu voi avea nevoie de cam 400.000 euro. Din pacate eu nu prea am bani si nici parintii mei, asa ca ma gandeam sa ma imprumut de la o banca.
Afacerea mea, dupa calculele mele va incepe sa faca profit abia dupa vreo 7-8 ani, dar un profit de cateva sute de mii de euro(mai mult decat am investit). Dupa care ani la rand va produce tot mai mult(chiar si cateva milioane de euro pe an).
Intrebarea este, cam ce banca imi poate oferi acest credit, mai ales ca eu pot dovedi ca peste aproximativ 7-8 ani voi putea da banii inapoi, dar pana atunci sa nu platesc nicio rata(fiindca voi avea profit putin peste 0)?
Exista o asemenea banca? Daca da, care? Nu trebuie sa fie neaparat din Romania.
P.S. eu dupa ce voi lua bacul si admiterea la facultate nu voi fi salariat.

11 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu trebuie să te împrumuți la bancă. Interesează-te și vezi cum stau lucrurile cu fondurile europene.

| Panamax a răspuns:

Si daca totusi din motive care nu depind de tine afacerea nu merge?

Bula
| Bula a răspuns:

Nu ai sanse sub forma de imprumut, daca n-ai acoperire pentru garantie.
Singura ta sansa este sa faci un parteneriat cu o entitate care este dispus sa te finanteze, probabil intrand ca partener in afacerea ta.

| Iote a răspuns:

400.000 € e mult si pentru unul care are deja o afacere profitabila si garantie pentru Banca.
Nici o Banca nu da credit cuiva fara venituri, fara garantii si mai ales cu o perioada de gratie de 8 ani. In acesti 8 ani tu poti da faliment din diverse motive.

| NGheorghe a răspuns:

La așa afacere, bancile îți vor cere proiectul pe motiv că vor să se lămurească, apoi ori nu îți dau banii ori te vor bagă in faliment... si vor rămâne ele cu proiectul (și aplicat in altă țară).

| Ineys a răspuns:

Ce-ai fumat?
Am si eu vise, dar nici asa.
Da-ne cateva detalii despre afacere, nu furam idei, promit.

| Nsnsns explică (pentru Ineys):

Hai ca nu furati

| Nsnsns explică (pentru Bula):

Pai si daca garantez afacerea efectiv? Ca nu vreau sa impart cu altii ca dupa castig mai putin bani si nu vreau

| Nsnsns explică (pentru anonimg):

Pai chiar si asa sa zicem ca fondurile eurppene iti dau 80% din cat ai nevoie, dar restul de 20% de unde ii scot? Ca eu n-am cam niciun ban laughing)

| anonimg a răspuns (pentru Nsnsns):

Numai cine se pricepe la afaceri ar trebui să intre în ele.
De exemplu, o afacere poate deja să producă venit mai înainte de a fi finanțată, echipată complet.
De altfel, afacerea trebuie să fie mai întâi la un nivel mic; numai dacă va funcționa, dacă se va dezvolta va fi mărită. Altfel se va pierde toată investiția.
Nu mă pricep la afaceri, dar de ce UE nu ar da 100%? Cei 20% îți poți lua dacă te vei asocia cu un investitor care are banii respectivi. Am impresia că și statul român susține antreprenoriatul, și deci cei 20% ți poate da statul român, și îi vei da înapoi după un timp.
Există și niște cursuri de antreprenori.
Trebuie să te pricepi la afaceri ca să intri in ele. Altfel te trezești și arestat și nici măcar nu știi de ce. happy
Eu glumesc; departe de mine gândul să te descurajez.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Nsnsns):

Cum garantezi afacerea? Cu ce?
Cum garantezi ca, peste 7 ani afacerea va functiona?
Cum garantezi ca, peste 7 ani TU si cu mine vom mai trai, so poti rambursa imprumutul?