| CarlosBogdan17 a întrebat:

Am 16 ani si vreau sa-mi incep propria afacere de mic.Ma gandeam sa imi incep o afacere cu animale,dar nu stiu cu ce fel de animale... ma gandeam la pauni, sunt usor de intretinut, nu necesita ingrijiri speciale si scot un profit mare cu ei.Am spatiu, am clocitoare pentru pui, am tot.Dar nu stiu ce sa fac imi puteti da idei ce afacere pot sa-mi incep de mic, ca dupa aceea sa-mi extind afacerea dupa ce termin scoala. Multumesc!

7 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Trebuie sa iti placa sa faci asta.

incearca iepuri. se inmultesc foarte rapid.

problema care trebuie sa ti-o pui e nu ce sa cresti ci cum o sa distribui ce o sa cresti. pentru ca daca nu ai cui sa dai ai investit bani degeaba.

de asemenea trebuie sa te informezi si de standarde de igiena, modul de crestere, incinte, si mai ales autorizatii (in special cele de sanatate si de la pompieri) care sunt necesare infiintarii unei microintreprinderi

| Mwha a răspuns:

Este foarte buna ideea de a face afaceri cu animale, dar eu zic ca paunii nu sunt chiar cea mai inspirata alegere. Ai putea mult mai bine sa-ti faci o afacere cu porumbei, nu sunt foarte costisitori, iar cand se reproduc le poti vinde puii la un pret rezonabil, de asemenea ii poti inscrie in competitii, etc.
Succes!

| BogdanVasc a răspuns:

Salut. Din cate vad vrei sa te faci fermier, o slujba pe care o ador. In primul rand iti trebuie sanatate si pofta de munca. Ar cam trebui sa te ajute parintii. Si anume:

1. Ai nevoie de un teren, daca vrei sa faci totusi o afacere, nu poti sa ti-o construiesti acasa, ci pe un camp undeva, nu neaparat la tara.
2. Ajutoare. Inteleg, sa intreti 10-12 pauni e usor, dar pentru profit mare, peste 50 pauni ar fi necesari. Si nah, singur nu poti, poate cand vei fi mare vei cauta angajati. happy
3. Timp liber. In timpul scolii nu o sa poti, sigur.
4. Minim 18 ani, pentru contracte cu magazine si firme mari, sa vinzi pauni sau carne (depinde ce vrei).

| iflirius a răspuns:

Salut.
Afacerile cu animale nu sunt prea ușoare. Ai putea creea un magazin cu păsări exotice. Oricum, ar trebui să ceri sfatul unui expert și o să îți dea el mai multe sugestii. Baftă!

| CarlosBogdan17 explică:

Am teren, am pe cine sa`mi semneze contracte si altele.Cu porumbei nu vreau pentru ca au toti pe aici prin zona si paunii au ramas singura solutie.

| silviu86 a răspuns:

Poti incepe o afacere cu capre, de exemplu o capra da in jur de 1-2 litri de lapte pe zi, 1 litru de lapte de capra coste in jur de 10 lei, iar foarte multe persoane consuma lapte de capra.

| DiiaBwăă a răspuns:

Păi eu cred că mai întâi ar trebui să te documentezi happy. Adică poţi începe să le amenajezi spaţiul, să ştii şi câteva lucruri despre ei de exemplu cu ce se hrănesc. În orice caz, du-te la cineva care are şi el păuni, sau alte animale ca să te înveţe big grin Adică nu poţi începe fără sfatul unui profesionist :* Dacă vrei să câştigi şi bani, ai putea să mai cumperi şi alte păsări. Ah şi am uitat, un lucru foarte important este să ai acel fluier cu care îşi deschid coada happy Există mai multe feluri de păuni, însă cei albi sunt mai rari!
Succes :*