| ColorBubbles a întrebat:

Am foarte multe articole scrise de mana si vreau sa le scriu la calculator, ca sa le public pe internet.Asadar, vreau sa imi creez un blog. Stiu ca poti castiga bani prin google adsense. Dar cum imi creez blogul in asa fel incat sa am 'parteneriat' cu google adsense? va rog sa imi explice cineva cum stau treburile!

6 răspunsuri:
| Brotacelul a răspuns:

Eu iti recomand www.ucoz.ro - este gratuit si in plus, este singura platforma ce iti ofera posibilitatea de a-ti atasa propriu domeniu, tot gratuit (eu zis ca e un aspect important, mai ales daca te intereseaza AdSense).

| mdaria a răspuns:

Mai intai trebuie sa-ti creezi blogul. In momentul in care ai minim 100 de vizitatori pe zi, de-abia atunci trimiti o cerere la google adsense(iti faci cont si e o cerere tip) si ei verifica site-ul. Daca totul e ok (sunt niste reguli pe care trebuie sa le respecti, dar sunt prea multe sa ti le spun eu asa ca trebuie sa le cauti sa le citesti) de-abia atunci poti sa afisezi pe blog reclame de la google si primesti bani in functie de clickurile primite...
Oricum necesita timp si rabdare si e cam greu sa ajungi la 100 de vizitatori pe zi - trebuie sa scrii chestii utile, altfel oamenii nu sunt prea interesati.

| ColorBubbles explică (pentru mdaria):

Multumesc pentru raspuns! Mai am o mica intrebare. De pe ce site pot sa creez blogul in asa fel incat sa fie compatibil cu google adsense?

| suntserios a răspuns (pentru ColorBubbles):

Una din regulile de la adsense e sa ai propriu domeniu. Nu prea merge cu bloguri create pe diverse platforme gratuite si hostate de ei.

| ColorBubbles explică (pentru suntserios):

Si pe ce platforma merge? Poti sa imi dat un site unde pot sa imi creez blogul?

| suntserios a răspuns (pentru ColorBubbles):

Dupa cum ziceam, daca vrei ceva serios pentru adsense renunti la treburi din astea cu site uri unde sa iti faci bloguri samd.

Iti cumperi domeniu, inchiriezi host si apelezi la cineva care stie cu ce se mananca programarea fie sa iti faca site ul de la 0 fie sa it instaleze vreun template ceva gen wordpress.

Daca vrei doar un blog si atat poti apela la bloger, wordpress, blogspot si iti faci din 3 click uri blog gratis