| gina2010 a întrebat:

am inceput sa confectionez martisaore si felicitari. ce fel de autorizatie imi trebuie ca sa-mi pot vinde produsele? trebuie neaparat sa fiu societate sau micro intreprindere sau doar imi pot lua o autorizatie si imi pot vedea de desfacerea produselor pe piata?

3 răspunsuri:
| madalina_8123 a răspuns:

PFA e cel mai bine, adica persoana fizica autorizata. Daca vreti sa faceti angajari, atunci infiintati o intreprindere individuala. Este recomandat sa evitati societatile comerciale pentru ca acum se plateste impozit forfetar de minimum 22 de milioane pe an. PFA-urile sau intreprinderile individuale si cele familiale nu sunt platitoare de impozit forfetar, ci doar de impozit pe profit, adica 16% din profitul obtinut. Nu recomand intreprinderea familiala pentru ca sunt destule inconveniente. Pentru mai multe detalii puteti consulta Ordonanta nr. 44/2008 si Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 34/2009 art. 32. Mult succes!

| florinmarius a răspuns:

Poati si cu autorizatie de persoana fizica autorizata este cel mai ieftin sau familiar si mai poti lua maxim 5 persoane angajate tie stima

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc frumos