| AnnaSlv a întrebat:

Am nevoie de un sfat de la cei ce au cunostinte despre asa ceva. Locuiesc cu iubitul de 3 luni in Germania si am vrea sa facem un imprumut de vreo 4000-5000 € impreuna, am inteles ca este posibil.
Astept cu interes sfaturile voastre. Precizez ca nu suntem casatoriti.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Orice banca din lume iti poate da imprumut, atata vreme cat ai contract LEGAL de munca in tara respectiva si ai minim 12 luni muncite, cu contract permanent in derulare.
Eu aveam contract de munca lega, eram angajata si mi-au acceptat credit cardul de $5000 abia dupa 2 ani.
Asadar, vedeti care sunt conditiile bancilor!

| Violleta2022 a răspuns:

Am uitat sa va spun, imprumutul este individual, nu se poate face pe numele amandorura, ca nu-i un parteneriat ca la un mortgage de casa.
Eventual se fac doua imprumuturi separate, pe numele fiecaruia.
Dar dupa cum spuneam, numai daca aveti actele legale de munca si sunteti angajati permanent.