| analia_2935 a întrebat:

Buna am un baietel de un an si noua luni si nu vrea sa manance decat lapte nu vrea lactate carne etc etc de mentionat eu locuiesc in israel si astept raspunsuri si sugestii dela mamici va multumesc si astept sfaturile voastre

11 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Laptele la varsta asta nu trebuie sa depaseasca 500ml pe zi. In caz contrar, iti predispui copilul la o anemie severa feripriva. Sunt convinsa ca ii dai inca laptele cu biberonul, este o greseala imensa, coplilul prefera sa suga decat sa mestece. Laptele nu mai constituie la varsta asta masa principala, numai daca mai adaugi un fainos( gris in lapte, orez in lapte, mamaliga cu lapte, taitei in lapte). Toate astea poti sa i le dai la micul dejun sau seara, la cina. Trebuie neaparat sa ii dai carne de 3 ori pe saptamana, ou la fel, pentru a-i asigura aportul de fier. Eu le mai dadeam fetelor mele banana cu branza de vaca, mar cu biscuiti cu branza, piersici, tot asa imbogatite cu branza. Daca crezi ca-ti mai pot da vreun sfat, scrie-mi la mesaje. Apropo, neaparat scoate-i biberonul, va flamanzi cateva zile, nu va pati nimic, orice invat are si dezvat.

Abh
| Abh a răspuns:

Sa inteleg ca inca suge la san?

Abh
| Abh a răspuns:

Baietelul tau se pare ca are fimoza, ar trebui sa te tii de un singur medic, stii cum se spune, copilul cu mai multe moase ramane cu ombilicul netaiat. Pericolul la fimoza neoperata e ca mai tarziu ii va da dureri, penisul nu mai poate creste( nu vrei sa-i ramana mic, nu?) si in final, tot la operatie ajungi. Se mai poate incerca un procedeu numit decalotare, medicul ii forteaza pielita de pe penis sa coboare, este dureros pentru micut si daca nu faci si tu manevra asta acasa, macar de 2 ori pe saptamana, nu obtii nici un rezultat.

| Maia a răspuns:

Trebuie sa incerci sa-i dai mancare variata, pentru ca daca nu-l obisnuiesti de mic mai tarziu o sa fie si mai greu! Incearca sa-i dai amestecat, o manacare care o place, amestecata cu o manacare care nu o prefera pentru ca o sa-i dea de gust si o sa-ti manance.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Analia,
Daca inca suge la biberon, incearca sa ingrosi cate putin laptele din biberon; cu gris, malai, praf de orez (toate foarte fin macinate). Chiar diseara, la cina sa faci asa: incalzesti putin lapte, nu mult, si completezi cu gris si il fierbi. Apoi il lasi sa se raceasca pana la temperatura camerei (se poate pune sub jet de apa rece). Daca il bea asa, sa incerci pe parcurs sa ingrosi laptele cate putin. Daca nu-l bea, il poti lasa flamand, si la urmatoarea masa incerci din nou. Daca nici asa nu vrea, poate are paraziti intestinali si va trebui sa-i faci un control.
Unul dintre paraziti este tenia, care provoaca o cerere mare de consum de lapte; trebuie sa mergi de urgenta la control si, apropos, trebuie sa aiba un singur medic pediatru.
Te rog sa-mi scrii pe e-mail daca sfatul meu te-a ajutat un pic.
Daniela

| analia_2935 explică:

Da orice ii dau sa manance nu vrea insist iar plange nu vrea branza oua iaurturi legume orice nu vrea nimic doar lapte nu mai stiu sunt disperata la varsta de un an si noua luni cantareste doar 10kg inbracat

| analia_2935 explică:

Multumesc din suflet abh da accept orice fel de sfat sau pare i-am dat de toate nu stiu ce nu am incercat dar degeaba se pune pe plans in israel medicii spun ca dc suge lapte e bine ca laptele are totul eu nu prea sunt de parere ce spun medicii asa cum ai spus si tu lui ii trebuie aportul necesar de calorii si vitamine zilnic

| analia_2935 explică:

Vreau sa intreb inca ceva in urma cu 6luni am observat ca baietelul meu are ceva iesit pe penis avea ceva de genul grasime asa se vedea am mers la medic si a zis ca e ceva trecator dar are alta problema acolo unde face pipi e pre strans si trebuie operat am consultat inca 5medici urologi si 3au spus ca nu e nevoie de operatie iar 2au spus ca cei doi au spus ca poate sa faca infectie ir cei lalti trei ca e totul bine am observat ca de la o vreme e rosu acolo unde face pipi ce sfat imi dati? va multumesc

| analia_2935 explică:

Nu mai suge de la varsta de 6 luni dar la biberon da abh multumesc ca imi dai sfaturi si mai astept

| analia_2935 explică:

Multumesc abh pentru sfaturi si ne mai auzim

| analia_2935 explică:

Buna mai am si eu o intrebare am inaltime 157 si 47 kg ce greutate trebuie sa am la inaltimea mea? desi sotul meu imi spune mereu ca sunt foarte salaba desi eu nu sunt de aceeasi parere cu el multumesc