| Luanalola a întrebat:

Am nevoie de ajutorul și sfaturile voastre..Am 17 ani, in 3 luni fac 18, iar iubitul meu are 26 (suntem impreuna de 4 luni). Iubitul meu își dorește sa facem dragoste, iar eu sunt virgina și ma simt cam nepregătită..adica, nu prea stiu cum sa procedez (poate greșesc, dar mi se pare ca este putin cam repede). Ce sfaturi îmi puteți da sau cum este mai bine sa procedez? El este mai romantic, își dorește sa petrecem timpul impreuna mai mult decât o facem, adica sa pot sa rămân și pana mai tarziu la el..etc și nu stiu nici cum sa procedez fata de părinți cu toată situația.

Răspuns Câştigător
| 90210 a răspuns:

Poate nu e cazul la prietenul tau, dar vreau sa-ti spun o mica povestioara. Unul dintre prietenii iubitului meu era obsedat ca nu avusese o virgina. Avea 28 atunci. A intalnit o fata de 17 ani si a stat cu ea 6 luni pana a facut 18. Cum a facut 18 si s-a culcat cu ea...a lasat-o la aproximativ o saptamana. Mi-a fost o mila de ea de nu poti sa-ti inchipui si toti stiam ca asta voia sa faca, dar eu nu eram in masura sa spun ceva pentru ca eu eram de 5 luni cu iubitul meu si erau prietenii lui. Sincer, imi pare atat de bine ca s-a rupt prietenia dintre ei 2! Tipul ala e de cea mai joasa speta, dar stii cum e la baieti. S-au intalnit la gradinita si au ramas prieteni.
Dar da...cam asta s-a intamplat. Parerea mea este ca daca te tot zapaceste cu subiectul asta si nu accepta ca vrei sa astepti...nu e serios.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru 90210):

La 26 de ami ce sa mai astepte? Cred ca daca ea este nepregatita pentru sex nu trebuia sa-si faca de lucru cu un barbat de 26 de ani. Eu o inteleg si p fata, dar sa-i spuna ca nu este pregatita. Daca el o intelege si o iubeste atat de mult, o asteapta, daca nu, pa si pusi. Corpul unui barbat de 26 de ani cere sex. Daca se duce la alta si o inseala, ii convine? Intr-un studiu mai vechi se spunea ca sexul (aici incluzand si existenta copiilor) influienteaza viata unui om in proportie de 60%

| 90210 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Atunci el de ce s-a uitat la o copila de 17 ani? El trebuia sa fie mai matur si sa nu intre in relatie cu ea! Sincer nu stiu ce cauta unu de 26 de ani cu una de 17. Trebuia sa-si gaseasca pe cineva de varsta lui.

11 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Ești cu un tip de 26, probabil te crezi peste fraierele astea care sunt cu tipi de vârsta lor. Ce nu știi tu, e că pe gagică-tu îl refuză toate de la 18 ani în sus, doar pe tine a reușit să te agațe. E cringe rău că unul de 26 e cu una de 17.

Dacă vrea să stai la el până târziu, nu e romantic, e pe labă probabil de când se știe.
Având în vedere că oricum o să faci sex cu el, singurul sfat pe care ar trebui să ți-l dea cineva e să folosiți prezervativ.

| LPCTSTR a răspuns:

Pleac-acasa, omul vrea sex si nimic mai mult.

| DuckDodgers0 a răspuns:

Parerea mea sincera, e ca vrea sa te prosteasca doar sa intretineti relatii sexuale, relatia asta nu cred ca va tine oricum si nu merita sa iti strici fecioria pe nu santajist din asta, plus ca daca nu esti pregatita nu trebuie sa o faci, chiar daca unii zic ca esti matura.

| Anonimul2700 a răspuns:

Totusi parca e cam devreme pentru tine, deocamdată ar trebui sa îți vezi de școala și diferența de aproape 9 ani. Eu îl inteleg și pe el ca are 26 de ani și vrea și el sa facă sex, are perfecta dreptate, dar tu esti inca tânăra și nu stiu, dacă nu te simți nici pregătită, eu zic sa mai așteptați.

| Luanalola explică (pentru Anonimul2700):

Mulțumesc..ma gândeam ca teama și nesiguranța asta a mea ar putea afecta relația, dar poate ca ar trebui sa mai astept putin?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Anonimul2700):

Pe vremuri o femeie de 18 ani avea si 1-3 copii. De regula o femeie este matura sexual la varsta de 16 ani.
Acum toata lumea e specialist in sexologie.

| D1403 a răspuns:

Draga mea, intr-un anumit fel mi se pare absurda chestia asta.Pe de alta parte o relatia ar putea merge.Eu am 20 de ani, iar sotul 27.Si ne intelegem extrem de bine din toate punctele de vedere.Si nu a fost primul barbat din viata mea.Si actul sexual in sine e minunat, dar depinde de partener.La varsta lui cu siguranta va stii sa te conduca si pe tine, prima data e normal sa fi stangace, dar lasa-te purtata de val si nu gandii foarte mult.Fiti spontani.
Tu bati la 2 capete sa zic asa.Partenerul tau ori vrea sa se culce cu tine doar sa aiba parte de o virgina, cum ti-a povestit cineva mai sus, ori te iubeste si vrea lucru asta din dragoste.

| Clabuc a răspuns:

Eu zic sa astepti sa te simti pregatita. Daca te simti fortata si grabita de el, renunta. Stiu baieti care au stat si un an si doi dupa o fata pana sa faca. Daca te iubeste, nu o sa te grabeasca. Daca nu poate sa astepte, sa isi ia una de varsta lui daca e in stare.Cand s-a bagat intr-o relatie cu o minora, trebuie sa stie la ce se poate astepta.

| S0y3yLam03 a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie teama,nu are de ce,la varsta asta esti destul de matura incat sa o poti face, daca el nu este virgin stie el ce sa faca si sa fie grijuliu, nu trebuie sa te sperii de greseli, e normal, toata lumea face greseli la inceput si invatam.Incepeti usor, nu trebuie sa treceti direct la dezvirginare, manual apoi incercati sex oral, si o sa fie totul bine. Daca actual sexual este facut din iubire este un sentiment foarte frumos.Neaparat sa folositi prezervativ, pentru a preveni o eventuala sarcina nedorita. Sper ca am ajutat, laughing