| MaxiEcho a întrebat:

Am nevoie sa știu dacă mi se face conversia în lei, sau dacă rămân euro, iar dacă rămân euro îi voi putea lua de la bancomat folosind același card? Uite intrebare pe care am găsito pe site-ul băncii Transilvania!
In cazul in care o persoana doreste sa-mi vireze bani intr-o valuta in care eu nu am cont deschis, cum pot sa primesc acesti bani?
Pentru a nu refuza transferul, in momentul receptionarii banilor in Banca Transilvania, banca va deschide un cont curent in valuta efectuarii viramentului. Pentru aceasta operatiune se va percepe un comision conform listei de taxe si comisioane a Bancii Transilvania. Ulterior nu se percepe comision pentru administrarea contului sau pentru incasarile in valuta. Mentionam ca Banca Transilvania nu efectueaza in mod automat conversia valutara, ci crediteaza contul pentru moneda in care receptioneaza suma.

Răspuns Câştigător
| Roxin a răspuns:

Buna!

Cum iti spuneam si azi, banuiam ca e necesar sa deschizi un cont in valuta(euro, dolari, etc.)
Nu se poate face conversia automat fiind vorba de un cont in lei.
AI doua variante. Fie mergi tu la banca si deschizi contul, fie lasi banca sa o faca pentru tine in momentul in care se primeste suma in centrala. Tu decizi.

O seara buna!

3 răspunsuri:
| MaxiEcho explică:

Iar dacă mi se deschide cont în valută, mi se dă alt card sau pot tot cu același card de debit!

| Roxin a răspuns (pentru MaxiEcho):

Poti cu acelasi card pentru ca e deja atasat contului in lei. Banii se primes in contul in valuta respectiva, apoi se face conversia in lei. E ca si cum ai alimenta contul in lei.
Card in valuta ceri doar daca vrei sa pleci in afara si sa il folosesti in moneda respectiva.

| MaxiEcho explică:

Mulțumesc mult!