| davidionut8 a întrebat:

Am o curiozitate și anume dacă firmele de confecții care fabrică haine pentru marile case de modă precum Louis Vuitton, Prada, ar fi dispuse să vândă haine din producția pentru brandurile menționate? Am o vagă bănuială că aceste firme de confecții vând haine la greu persoanelor fizice la preț relativ mic în comparație cu prețurile din magazinele caselor de modă. Probabil trebuie să am pile în firma de confecții unde se fabrică aceste haine, nu?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este arhicunoscut ca marile firme LV, Prada, Gucci, Burberry, H&M si multe altele, NU vand haine la preturi mici, ci la preturile lor foarte mari pentru a pastra valoarea ridicata a firmei, iar ce nu se vinde, de distruge (se ard, se taie, se rup), tocmai pentru a nu se vinde la pret mic, ca sa nu scada valoarea brand-ului si companiei.

A fost un scandal international acum 2 ani, pe tema asta!
Asadar, banuiala ta este total eronata.

iata articolele aici:
https://www.businessinsider.com/......and-2018-7

https://www.huffingtonpost.com.au/......41eb9f7bb0

An expert explains why Burberry, H&M, Nike, and Urban Outfitters destroy unsold merch — and what it says about consumer culture.
https://www.vox.com/......ke-h-and-m

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, să ai ceva relații. Dar ei totuși nu vând la persoane particulare, așa cum îți închipui, vând doar en gros la magazine mari de lux.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În plus, de multe ori, aceste produse se fabrică în lohn chiar și în România, eu am vizitat o asemenea fabrică de confecții din piele la Sebeș Alba în anul 2000, iar la firmă se aplică doar eticheta.