| Julian1D a întrebat:

BUna! Am o moneda veche in Spania de la un castel foarte vechi cred ca intre anii 1600 si 1800, imi puteti spune cat valoreana aceasta moneda sau sa imi dati un site
multumesc

3 răspunsuri:
| Remus13 a răspuns:

Nu cred ca este in masura cineva de pe TPU sa-ti raspunda. Mai bine te duci la Muzeul National si iti va spune cu siguranta, poate o vei dona si primesti niste banuti in schimb. Succes!

| ProblematicUser a răspuns:

Valoarea acestei monezi este stabilita dupa urmatoarele criteri:
1.Valoarea in vremea aceea
2.Anul in care a fost creata
3. Daca face parte din tezaurul unei tari.
4. Daca este unicata
Daca este din 1600 din Spania si face parte din tezaur va valora in jur de 100-200 de lei.Dar insa daca este unica putem vorbi de cateva mii de euro/dolari.
Daca e din 1800 face parte din tezaur(cea ce inseamna ca a fost semnata de cineva in acest an) nu valoreaza asa mult 30-50 de lei.

| Julian1D explică:

Puteti sa imi dati un site unde o poate evalua cineva?