| MaddieXwi a întrebat:

am o nelamurire. Daca nu sunt majora.pot scoate bani trimisi prin western union doar cu buletinul si cu codul care mi-l da persoana care trimite?

Răspuns Câştigător
| angel74dm a răspuns:

După legea din 2009, da. Citez:
"Daca doriţi sa trimiteţi bani în afara României, suma maxima ce poate fi transferata este de 10.000 Usd sau echivalentul în Euro şi Ron (conversia Usd va fi facuta la cursul Western Union, şi nu la cel al BNR). Daca primiţi bani din strainatate, trebuie sa aveţi un act de identitate, vârsta minima de 14 ani şi sa specificaţi agentului: numele şi prenumele persoanei care a trimis banii, suma transferata, oraşul şi ţara de unde s-a efectuat transferul şi numarul de control al transferului (MTCN). Servicii opţionale -livrare la domiciliu, anunţare telefonica/telegrama sau mesaj sms. Nu este nevoie sa aveţi un cont deschis în banca, iar banii se pot ridica de la oricare dintre cele peste 4.600 locaţii din România -durata transferul propriu-zis este foarte scurta, cîteva minute."

Însă prin 2011 am auzit că s-a schimbat, a revenit la 18 ani. Cel mai sigur întrebi la prima bancă, la oricare se fac transferuri de bani. În mall-uri sunt deschise până la ora 21:00... Baftă!

5 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

DA! Codul si buletinul (C.I) sunt de ajuns.

| mgtow a răspuns:

Da

| Issabela26 a răspuns:

Da poti eu scot bani de 2 ani cred si nu am avut nici o problema cu western insa am avut cu monygram la monygram nu am putut ridica ca nu am 18 ani happy

| Issabela26 a răspuns:

Da eu primesc bani de vreo 2 ani si nu am 18 ani. nu am avut nici o problema cu western-ul dar am avut cu moneygram. dar de la western wunion am scos de multe ori happy

| LAURA22ro a răspuns:

Da. vreau funda