| Elena2222 a întrebat:

Am si eu o problema. Detin o intreprindere individuala specializata pe comert. Am primit o amenda un urma cu 2 ani in cuantum de 8.000 lei. am platit pana in prezent 5500 lei. Cei de la anaf nu vor sa imi esaloneze plata pe motiv ca este sub 5000 de lei cat este suma minima pentru esalonarea datoriilor persoanelor juridice. I.I. se considera juridica sau fizica?

3 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Buna

Cu intarziere, dar sper sa fie ok.

Este persoana juridica, la fel ca SRL, PFA, SA, IF, etc.

Persoanele fizice sunt cele cu certificat de nastere.

Cat despre datorie, nu cunosc legea in ceea ce priveste esalonarea, dar intarzierea platii poate atrage dobanzi si penalitati.

| johnnny123 a răspuns:

Întreprinderea individuală este forma de activitate economică, fără personalitate juridică, organizată de un întreprinzător persoană fizică.

| Kanajambe69 a răspuns:

Aici sunt copii 70%. Slabe sanse sa gasesti un raspuns. Incearca pe: www.avocatnet.ro