| anonim_4396 a întrebat:

Am parcat mașina intr-o parcare cu plată, insa pe locul destinat persoanelor cu handicap. Nu are rost sa insist prea mult spunând că nu am vazut ca era un loc pentru persoane cu dizabilitati.
Ideea este ca am plătit suma de 300 de lei pentru a imi recupera masina, iar după 14 zile mi-a fost trimisa o amendă acasa. Amenda in valoare de 800 de lei. Credeti ca as avea vreo sansa sa contest această amenda?
Mi se pare putin cam mult, si masina ridicata si amenda si am platit evident si parcarea, plus ca domnul polițist mi s-a adresat extrem de jignitor, de parcă ii ocupasem lui locul laughing).

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu esti singurul care parcheaza asa. Unii o fac cu buna stiinta. Nu cred ca locul ala nu era marcat corespunzator. In Galati un prieten si-a luat amenda 700 de lei pentru ca a parcat pe trotuar intr-un loc nepermis. Poti contesta amenda dar tot trebuie platita. Oricum nu castigi. Asa ca plateste-o, ca va creste in timp.

| Miruna19miru a răspuns (pentru darrio2007):

Am spus ca nu am vazut ca era un astfel de loc. Altfel nu as fi parcat pentru ca am si e un familie pe cineva care întâmpină aceasta priblema in a gasi un loc de parcare, care i se cuvine, avand acte doveditoare pentru asta.
Evident ca nu am vazut, masina fiind mare a acoperit acele semn iar mie nu mi-a dat prin gand sa ma bag pe sub masina sa ma uit.

| suntserios a răspuns (pentru Miruna19miru):

Ce tare e asta cu "mie nu mi-a dat prin gand sa ma bag pe sub masina sa ma uit".

Dar te ai teleportat direct pe locul ala? Cand l ai vazut ca e loc liber nu ai vazut si ce era desenat pe jos?
In fine, pe ce baza vrei sa faci contestatia? Ca trebuie sa ai un motiv iar amenda prea mare nu e un motiv de contestatie.

| darrio2007 a răspuns (pentru Miruna19miru):

Dar cand intri in spatiul delimitat parcarii nu se vede acel semn desenat pe asfalt? Sau un indicator pus la vedere? Ca sa nu te bagi pe sub masina aia mare de care spui. De parca ai avea camion. Lasa motivele fara rost. Asta e. Ti-ai luat-o.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu ai sanse sa castigi o asemenea contestatie, pentru ca, probabil exista poza cu parcarea ta ilegala.
Ce ma socheaza este ca, ai incalcat legea si mai ai tupeu sa te gandesti ca ti se cuvine chiar sa fii iertata.
Oare cand o sa va invatati sa respecti legile?!
Probabil cand se vor tripla amenzile, macar asa simti la buzunar si data viitoare nu mai faci.

| alina2k18 a răspuns:

Pai ai gresit = ai platitwinking ca ti se pare tie mult... asta e alta treaba laughing

| Bandit06 a răspuns (pentru alina2k18):

Foarte intelectual raspunsul alina2k18, la fel ca cele ale copiilor care nu au ce face si vor sa faca pe amuzantii, daca nu ai de gand sa il ajuti atunci macar taci si vezi-ti de treaba ta. Eu zic ca nu are rost deoarece e destul de greu mai ales tinand cont de sistemul romanesc

| darrio2007 a răspuns (pentru Bandit06):

Ajuta-l tu. Alina i-a dat un raspuns foarte potrivit.