| Rossa8807 a întrebat:

Bună am trimis banii din aplicația
Raiffeisen la Unicredit în cât timp vor întra banii?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca tranzactia s-a facut dupa ora 5 dupa amiaza cand bancile erau inchise, plata se face ziua urmatoare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cateva ore lucratoare

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

Nu are nicio legatura "lucratoarele" cu transferul. In transfer nu e implicat un operator uman, care sa fie la lucru.

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Da-i tu o explicatie mai coerenta atunci si exact pentru care platile intebancare executate dupa o anumita ora se executa incepand cu a doua zi.

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

Nu mai e valabila asta cu "a doua zi". S-a implementat sistemul care permite transferul interbancar fara sa fie nevoie de inchiderea zilei bancare.

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Si?
Unicredit nu e in sistemul de plati instante.

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

N-are importanta. Plata o face Raiffaisen. Iar Raiffaisen da drumul imediat la bani. Si inainte, nu primirea banilor intarzia transferul, ci aprobarea transferului de catre platitor.

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Fac costanta plati intre banca in sistem si una in afara.
Orice plata o fac dupa amiaza intra a doua zi.

Irelevant ce zici tu mai departe.

| Holiday a răspuns:

De la cateva minute, la 2-3 ore.

| Tokyo44 a răspuns:

În cursul următoarei zile lucrătoare în domeniul bancar. Azi dacă ai trimis azi noapte

| AlexandraN21 a răspuns:

Eu am trimis de la Raiffeisen la BRD și a durat în jur de 3-4 ore
(Am trimis în jurul orei 10)