| Raul_5121 a întrebat:

Buna,as dori sa cumpar un ipad 2 de pe ebay.Mentionez ca sunt din Baia-Mare Maramures, si tableta costa 200$.Cat ma costa un transport sau cum as putea face cu transportul sa ies bine si eu? se poate trimite prin mai multe curierat-uri? as iesi in castig? daca ati mai facut careva o tranzactie, cum ati procedat si cum v-ati inteles cu anumitul vanzator?

3 răspunsuri:
| andreutz a răspuns:

Mai ieftin de 30 si un pic de lire nu se poate. Mai exact, uite aici o firma, http://www.crespocom.com/ ei fac curierat Anglia Romania si viceversa. Comanda minima e de 10 kg parca, adica orice ar fi trebuie sa platesti vreo 20 de lire ( pana in Bucuresti) si apor cateva zeci de lei pana la tine. ideea e ca nu toti userii de pe ebay accepta sa trimta colete in Romania, de frica. Dar cu firma asta, poti sa trimiti coletul la sediul lor in Anglia, si de acolo ti-l trimit ei in Bucuresti, si mai apoi prin curier la tine acasa. mai ieftin de atat oricum nu se poate, DHL (o alta firm ade curierat) este foarte scump, eu am platit destul la ei. Bafta!

| mixxjim a răspuns:

Cel mai bine este sa te ajute un intermediar, cum vad ca ti-a propus deja. In primul rand ca nu e sigur ca expediaza in Romania, daca este firma, multe ne evita din cauza de hotie sau altele asemenea. In al doilea rand in afara de transport platesti si taxe vamale, coletul iti vine la un oficiu postal special care are si vama, iti desfac pachetul si in fucntie de tipul de produs iti calculeaza taxa vamala iar produsul il iei numai ce platesti respectiva taxa. Transportul costa si in functie de distanta, de greutatea coletului, de valoare, deci e greu de spus. Una peste alta, cred c-ar fi mai sigur sa cumepri totusi de la noi, dintr-un magazin serios, care-ti ofera garantie si unde poti schimba/repara produsul usor in caz de probleme. Te-ai gandit daca nu e bun ce faci, platesti iar taxe de transport sa-l trimiti inapoi, sau cum faci? Sau sa te asiguri ca ai actele necesare si ca se poate face un service in Baia Mare in caz de nevoie.

| ShopAmerica a răspuns:

Iti pot intermedia eu achizitia de pe Ebay SUA. Trimite-mi link-ul exact cu produsul pe care il vrei (vezi sa fie de la vanzator serios, cu calificative bune) si apoi o sa iti estimez pretul total.O sa fie pret bun.