| SpigiBb a întrebat:

As dori sa imi fac acasa un fel de studio de inregistrare! pentru ca in orasul in care stau eu nu exista asa ceva si multi vor sa inregistreze piese etc si ar iesi o afacere profitabila.Intrebarea mea este ce fel de instrumente as avea nevoie pentru inceput sa pot scoate o piesa cu videoclip cu tot? adica as dori doar numele acelor piese esentiale pentru aasa ceva! va rog care stie

7 răspunsuri:
| DeidaraXR1 a răspuns:

Salut!
Pai depinde. Din cate am inteles eu tu vrei sa iti faci studio de inregistrare. Deci nu iti trebuiesc instrumente, le aduc trupele care vor sa inregistreze.
Daca vrei studio trebuie sa iti izolezi fonic camera. Totusi eu te sfatuiesc sa nu iti faci asa ceva daca nu stai la casa pentru ca o sa ai probleme cu vecinii.
Un lucru tehnic de care e nevoie sunt microfoanele, amplificatoare(1-2) si stativele microfoanelor. Te ajunge intre 500 si 1000 de lei, depinde ce marci si de ce calitate sunt obiectele pe care le cumperi. Pentru tobe iti vor trebuie multe microfoane.
Daca vrei sa faci un videoclip iti trebuie o camera buna sau chiar mai multe pentru a filma din mai multe pozitii odata.
Pentru o melodie pe care o poti inregistra si sa fie usurica poti incerca Queen-Anotherone Bites the Dust sau AC/DC-Highway to Hell.
Daca mai este ceva cu care te pot ajuta spune.
SUCCES

| Gherasim_Cristian_1967 a răspuns (pentru DeidaraXR1):

Apropo de izolatie fonica,
Viziteaza http://www.izomag.com/executii-izolatii-fonice si o sa gasesti lucruri foarte interesante

| lucianbarna2012 a răspuns:

Ca sa faci ceva performant. cu un studio de inregistrari stiu ca iti trebuie ceva liceenta/autorizatie de la stat. asa stiu eu. daca vrei doar asa sa scoti piese pentru cei care canta. dar nu platesc la stat. asta da poti sa faci. dar e cam ilegal din cate stiu eu happy Si da e o afacere profitabila..depinde ce muzica vrei sa inregistrezi. Fundabatting eyelashes?

| DeidaraXR1 a răspuns (pentru lucianbarna2012):

Cum zice si el iti trebuie autorizatie de la stat daca vrei sa le dai pe piata; ceva legat de copyrights etc.

| SpigiBb explică:

Treaba este ca autorizatia de la stat o am...am intrebat de ' INSTRUMENTE necesare'adica tot ce imi trebuie pentru a creea o piesa de la a la z cu negative originale etc doar INSTRUMENTELE

| DeidaraXR1 a răspuns (pentru SpigiBb):

TOBE! atat iti trebuie deoarece chitarile si le pot aduce ei...

| Gherasim_Cristian_1967 a răspuns:

Pentru inceput iti trebuie o izolatie fonica foarte performanta.
Viziteaza articolul
Indemn la performanta cu izolatia fonica Isolgomma.
Pentru mai multe, viziteaza
http://www.izomag.com/......erformanta