| mmihaelaa a întrebat:

As dori sa-mi explice si mie cineva, concret, ce inseamna salariul de baza lunar brut... adica reprezinta suma pe care o primesti lunar sau din asta se mai ia pentru sanatase si pentru alte chestii? adica eu as avea 600 de ron salariu de baza lunar brut... asta inseamna ca atat primesc?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu primesti 600 lei daca acesta este salariul brut, ci mai putin, in mana primesti salariul net.
Salariul brut reprezinta suma bruta pe care o castigi pe luna, in functie de salariul de incadrare conform contractului si eventuale sporuri. Din salariul brut se scad mai multe contributii le fondurile speciale (sanatate, CAS, somaj) si apoi impozitul pe salariu si ramane salariul net. De remarcat ca, pentru o norma intreaga (8 ore pe zi si 40 de ore pe saptamana) nu poti avea un salariu brut mai mic de 900 lei, acesta este asa zisul salariu minim brut pe tara garantat la plata, in prezent este prevazut de HG nr.871/2013, privind stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, citez:
„Art. 1.(2) Incepand cu data de 1 iulie 2014, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 900 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168 de ore in medie pe luna in anul 2014, reprezentand 5, 357 lei/ora.
Art. 3. - (1) Stabilirea, pentru personalul incadrat prin incheierea unui contract individual de munca, de salarii de baza sub nivelul celui prevazut la art. 1 si 2 constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 1.000 lei la 2.000 lei."

| AnutzaBM a răspuns:

Http://www.calculatorsalariu.ro/? action=calcs scrii acolo si ti se calculeaza toate :)